Powstał pierwszy elektrolizer produkujący wodór na morzu

Powstał pierwszy elektrolizer produkujący wodór na morzu
fot. Lhyfe

Lhyfe, dostawca instalacji do produkcji zielonego wodoru, uruchomił jednostkę wytwarzania wodoru na morzu. Platforma o nazwie Sealhyfe przejdzie 18-miesięczne testy, a zasilana będzie energią z pływającej turbiny wiatrowej.

Jak podaje Lhyfe, jest to pierwszy na świecie przypadek produkcji zielonego wodoru na morzu. Instalacja pracować będzie u wybrzeży francuskiej gminy Le Croisic, na morskim obszarze testowym (SEM-REV) należącym do politechniki Centrale Nantes.

Pilotażowa konstrukcja Sealhyfe rozpoczęła półtoraroczny okres testowy. Jednostka zainstalowana została na pływającej platformie, a zasilana będzie energią z pływającej turbiny wiatrowej, która już od 2018 roku działa w obszarze testowym SEM-REV.

REKLAMA

Sealhyfe ma osiągnąć zdolność wytwarzania do 400 kg zielonego wodoru dziennie dzięki zainstalowanej mocy 1 MW.

Testy mają na celu sprawdzenie wszystkich etapów produkcji wodoru na morzu, zbadanie wpływu ruchu platformy na zastosowane systemy, analizę wpływu środowiska morskiego na starzenie się części instalacji i dopracowanie pełnej automatyzacji całego procesu.

Współpraca z lokalnymi ośrodkami

Aby wdrożyć tę eksperymentalną instalację, Lhyfe podjął współpracę z morskim ośrodkiem badawczym SEM-REV prowadzonym przez Centrale Nantes. Projekt uzyskał wsparcie francuskiej Agencji Ochrony Środowiska i Zarządzania Energią (ADEME) oraz władz Kraju Loary.

Platformę, na której zainstalowany został elektrolizer, opracowała firma Geps Techno. Elektrolizer dostarczyła i zoptymalizowała pod kątem nietypowych warunków pracy firma Plug Power.

REKLAMA

W realizacji projektu pomogły też francuskie przedsiębiorstwa z branży offshore: Chantiers de l’Atlantique, Eiffage Energie Systèmes, port Saint-Nazaire i Kraken Subsea Solutions.

Droga do komercjalizacji technologii

Według informacji Lhyfe badanie pilotażowej instalacji będzie podzielone na etapy. Pierwszy potrwa sześć miesięcy i obejmie wstępne pomiary i testy systemów (odsalania i chłodzenia, zdalnego sterowania, zarządzania energią, odporności na warunki środowiskowe). Odbywać się to będzie na nabrzeżu w porcie Saint-Nazaire.

Po zakończeniu tej części platforma Sealhyfe zostanie zainstalowana na 12 miesięcy u wybrzeży Atlantyku, w odległości mniejszej niż kilometr od pływającej turbiny wiatrowej.

Półtoraroczny okres badań ma dostarczyć Lhyfe wystarczającą ilość danych, by móc przystąpić do wdrażania na dużą skalę komercyjnych instalacji do produkcji wodoru na morzu.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.