REKLAMA
 
REKLAMA

To rozwiązanie zwiększy opłacalność inwestycji w wodór

To rozwiązanie zwiększy opłacalność inwestycji w wodór
Jacek Gliniak. Fot. hiPower Energy

Firma hiPower Energy podpisała umowę inwestycyjną ze specjalistami w dziedzinie materiałów otrzymywanych metodami zol-żel. Efektem współpracy ma być substancja zapewniająca nieosiągalną dotąd szczelność, którą można wykorzystać w zbiornikach na wodór. W ramach współpracy powstanie nowa spółka.

W planach hiPower Energy jest rozwój i komercjalizacja innowacyjnej technologii wytwarzania i nanoszenia substancji zapewniającej bardzo wysoką szczelność. Nowa spółka hiPower Institute of Materials ma oferować zol-żele nowej generacji oraz system umożliwiający ich nanoszenie na zbiorniki do magazynowania wodoru i na instalacje do jego przesyłu. To pozwoliłoby w większym stopniu zapobiec ubytkom tej substancji.

Prezes hiPower Energy zaznacza, że powstanie hiPower Institute of Materials to kolejny krok w realizacji strategicznego celu firmy, jakim jest budowa grupy spółek z sektora zielonej energii, które rozwijają innowacje technologiczne i mają potencjał szybkiej komercjalizacji.

REKLAMA

Dostrzegamy liczne synergie pomiędzy hiPower Energy a nową spółką, które wynikają w szczególności z bogatych doświadczeń oraz zaawansowanej wiedzy technologicznej obu zespołów. Zawarcie umowy inwestycyjnej otwiera przed nami nowe możliwości w zakresie rozszerzenia rynku zbytu i oferty produktowej oraz rozwiązania problemu ubytków wodoru podczas magazynowania i transportu, z którym mierzy się globalny rynek wodoru – zapowiada Jacek Gliniak, prezes hiPower Energy.

Unikatowy zol-żel nowej generacji

Jak wyjaśnia hiPower Energy, technologia zol-żel jest wykorzystywana do tworzenia powłok tlenkowych, które tworzą barierę dla wodoru, zmniejszając przepuszczalność zbiorników służących do jego przechowywania. Naukowcy, którzy będą współtworzyć hiPower Institute of Materials, opracowali innowacyjne rozwiązanie bazujące na technologii zol-żel. Spółka podaje, że jest ono unikatowe w skali świata ze względu na nieosiągalną dotąd skuteczność, potwierdzoną w serii testów laboratoryjnych.

Naukowcy stworzyli antykorozyjny zol-żel nowej generacji, którego zastosowanie pozwala istotnie zwiększyć wydajność zbiorników do magazynowania wodoru i szczelność instalacji przesyłowych. hiPower Institute of Materials zamierza oferować to rozwiązanie producentom linerów do zbiorników kompozytowych i zbiorników magazynowych.

Oprócz zol-żelu w ofercie spółki znajdzie się też system umożliwiający nanoszenie powłoki barierowej na istniejące już instalacje – linery, zbiorniki, rury i całe instalacje do przechowywania lub przesyłu wodoru. Zastosowanie systemu ma umożliwić pełne wykorzystanie właściwości opracowanego zol-żelu i znaczącą redukcję ubytków wodoru.

Większa opłacalność inwestycji w wodór

Na początku działalności hiPower Institute of Materials skoncentruje się na rozwijaniu i komercjalizacji technologii uzyskania powłoki barierowej w zbiornikach i rurach. Ponadto będzie rozwijać tlenkowe materiały aerożelowe istotne dla izolacji termicznej oraz powłoki antykorozyjne i fobowe.

REKLAMA

Dzięki naukowcom z hiPower Institute of Materials możemy udostępnić branży związanej z transportowaniem i magazynowaniem wodoru technologię o potwierdzonej skuteczności, która zwiększy opłacalność inwestycji z sektora zielonej energii, przede wszystkim dzięki wyeliminowaniu strat spowodowanych wyciekami wodoru. Jestem przekonany, że innowacyjny zol-żel może odegrać istotną rolę na rynku wodoru, lecz jego potencjał jest znacznie większy i obejmuje także branżę spożywczą oraz budowlaną – mówi Jacek Gliniak.

Do Grupy hiPower Energy będzie należeć 30 proc. udziałów w kapitale zakładowym spółki hiPower Institute of Materials. Otrzyma ona również uprawnienia osobiste do powoływania i odwoływania prezesa zarządu i jednego wiceprezesa zarządu.

Innowacje hiPower

Spółka hiPower Energy (dawna Arena.pl SA) jest notowana na rynku NewConnect. Zajmuje się rozwojem i komercjalizacją innowacyjnych rozwiązań wodorowych.

Firma jako pierwsza w Europie wdraża nowatorską technologię odzysku wodoru z gazów resztkowych. W swoim portfolio ma technologię recyklingu wodoru HRP (Hydrogen Recycle & Purification), mobilne stacje ładowania pojazdów elektrycznych myGO, a także ogniwa paliwowe mGen do produkcji energii elektrycznej i ciepła.

Opracowane przez hiPower ogniwo paliwowe mGen jest zaprojektowane w taki sposób, by maksymalnie wykorzystać metanol jako bezpieczne i efektywne źródło energii. Główną zaletą zastosowania tej substancji ma być wyeliminowanie kilku problemów związanych z przechowywaniem wodoru. Więcej na ten temat w artykule: To ogniwo polskiej firmy może zrewolucjonizować produkcję energii.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA