REKLAMA
 
REKLAMA

Rusza inicjatywa wodorowa dla państw Europy Środkowej i krajów bałtyckich

Rusza inicjatywa wodorowa dla państw Europy Środkowej i krajów bałtyckich
fot. Stowarzyszenie Hydrogen Poland

Wspieranie finansowania regionalnego projektów wodorowych oraz promowanie współpracy przemysłowej i edukacji na rzecz rozwoju konkurencyjnych zielonych technologii to główne założenia porozumienia 3Seas Hydrogen Council (3S). W ubiegłym tygodniu w Paryżu podpisano formalne warunki współpracy.

3Seas Hydrogen Council (3S) to inicjatywa wodorowa obejmująca państwa Europy Środkowej i kraje bałtyckie. Oficjalnie zainaugurowała ona swoją działalność na ubiegłotygodniowym szczycie Hyvolution w Paryżu. Porozumienie ma zintegrować objęte nim kraje wokół regularnych działań na rzecz rozwoju sektora wodorowego.

Do porozumienia 3Seas Hydrogen Council (3S) przystąpiły: Polska, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Słowacja, Słowenia, Węgry i Ukraina.

REKLAMA

– Musimy uświadomić sobie, że obecnie żyjemy w stanie wojny, którą prowadzi za nas wszystkich Ukraina. Nic nie będzie już takie samo. W związku z tym kluczowe staje się przemyślenie i restrukturyzacja ścieżki rozwoju całego naszego regionu. To jeden z głównych powodów, dla których podjęliśmy decyzję o zjednoczeniu i połączeniu naszych sił w 3S. – mówi Tomoho Umeda, wiceprezes stowarzyszenia Hydrogen Poland.

Wzmocnić gospodarkę wodorową w Europie Środkowej

Zawarte w Paryżu porozumienie stanowi kamień węgielny inicjatywy 3Seas Hydrogen Council. Powstanie 3S oficjalnie ogłoszone zostało w zeszłym roku podczas forum technologii wodorowych H2Poland. Natomiast podpisany teraz dokument szczegółowo określa podstawowe zasady funkcjonowania 3S, cele i strukturę organizacyjną, a także wyznacza program działania Rady 3S.

Głównym założeniem projektu jest prowadzenie skoordynowanych wysiłków na rzecz wspierania silnej gospodarki wodorowej w Europie Środkowej i krajach bałtyckich.

– W trudnych czasach najskuteczniejszą formą obrony jest planowanie strategiczne. Dlatego stworzyliśmy platformę, która moim zdaniem odniesie ogromny sukces i będzie kluczowa dla naszego regionu w przyszłości – podkreśla Oleksandr Riepkin, członek zarządu Ukrainian Hydrogen Council.

Kraje uczestniczące w 3S zamierzają wykorzystać efekt synergii do promowania gospodarki zeroemisyjnej, której istotnym elementem jest wodór.

REKLAMA

Prawo i finansowanie dla sektora wodorowego

Jak wyjaśnia dyrektor wykonawcza Czech Technological Hydrogen Platform (HYTEP), w ramach inicjatywy 3S powstaną wyspecjalizowane platformy dyskusyjne analizujące istotne zmiany w prawie europejskim i regulacjach krajowych mające wpływ na sektor wodorowy.

Ważną częścią naszej misji będzie ocena obecnego poziomu finansowania w Unii Europejskiej, szczególnie w świetle zróżnicowanych warunków klimatycznych w poszczególnych państwach członkowskich. Dodatkowo pragnę podkreślić znaczenie zintensyfikowania szkoleń, inicjatyw edukacyjnych i współpracy naukowej w obszarze technologii wodorowych. Drogą do osiągnięcia tego celu jest nawiązanie ścisłej partnerskiej współpracy z uczelniami wyższymi prowadzącymi studia w tej szybko rozwijającej się dziedzinie – wylicza Veronika Vohlídková, członkini zarządu i dyrektor wykonawcza HYTEP.

Węgierskie stowarzyszenie wodorowe Hungarian Hydrogen Technology Association podkreśla potrzebę podejmowania wspólnych wysiłków w ramach 3S, by zapewnić sprawiedliwą alokację zasobów unijnych w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Włączenie się w inicjatywę organizacji ukraińskich ma być krokiem w kierunku integracji tego kraju ze Wspólnotą Europejską.

3Seas Hydrogen Council będzie skupiać się na tworzeniu sieci współpracy, zachęcaniu do podejmowania inicjatyw badawczo-rozwojowych oraz wspieraniu inwestycji w infrastrukturę wodorową. Inicjatywa ta powinna także kierować uwagę na programy w zakresie edukacji i budowania świadomości, i w ten sposób promować rozpowszechnianie technologii wodorowych. Właśnie promowanie działań transgranicznych i wymiana wiedzy będą niezwykle istotne w kontekście wykorzystania pełnego potencjału wodoru – zaznacza Oleksandr Riepkin.

Paweł Piotrowicz, prezes stowarzyszenia Hydrogen Poland podkreśla, że 3Seas Hydrogen Council to pierwsza i jedyna taka inicjatywa wodorowa w Europie Środkowej. Otwiera ona nowy rozdział w transformacji energetycznej regionu.

Rada 3Seas skupia przedstawicieli następujących organizacji wodorowych:

  • Hydrogen Poland – pomysłodawca powstania 3S Hydrogen Council
  • Czech Technological Hydrogen Platform (HYTEP) (Czechy)
  • Ukrainian Hydrogen Council (Ukraina)
  • Hungarian Hydrogen Technology Association (Węgry)
  • Estonian Hydrogen Cluster (Estonia)
  • National Hydrogen Association of Slovenia (Słowenia)
  • Slovak National Hydrogen Association (Słowacja)
  • Latvian Hydrogen Alliance (Łotwa)
  • Lithuanian Hydrogen Energy Association (Litwa)
  • Klaser Technologii Wodorowych dla województwa pomorskiego.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Mało konkretów, kto płaci tym ludziom honoraria?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA