REKLAMA
 
REKLAMA

W pierwszej polskiej sieci dystrybucyjnej gazu można przesyłać wodór

W pierwszej polskiej sieci dystrybucyjnej gazu można przesyłać wodór
Fot. PSG

Pierwszy operator systemu dystrybucyjnego gazu w Polsce otrzymał dla swojej sieci gazowej Świadectwo Oceny Technicznej w zakresie przesyłu gazu ziemnego z domieszkami wodoru. Certyfikowany gazociąg do transportowania mieszaniny gazu ziemnego i wodoru biegnie z Jeleniej Góry do Piechowic.

Jako pierwsza w Polsce certyfikat w zakresie dystrybucji wodoru otrzymała od Instytutu Nafty i Gazu – Państwowego Instytutu Badawczego Polska Spółka Gazownictwa (PSG). Na odcinku Jelenia Góra-Piechowice firma wybudowała gazociąg, którym będzie mogła przesyłać mieszaninę gazu ziemnego i wodoru (do 20 proc. objętości).

Jak podkreśla PSG, to pionierski krok na polskim rynku energetycznym. Do tej pory nie istniały ani specyfikacje techniczne, ani normy w zakresie dystrybucji zmieszanych gazów przy wykorzystaniu tej samej infrastruktury.

REKLAMA

Polska Spółka Gazownictwa jest największym operatorem systemu dystrybucyjnego gazu w Polsce, działającym na terenie całego kraju i dystrybuującym gaz przez ponad 210 tys. km gazociągów. Do zadań PSG należy prowadzenie ruchu sieciowego, rozbudowa, konserwacja i remonty sieci oraz urządzeń, a także dokonywanie pomiarów jakości i ilości transportowanego gazu.

Pierwszy w Polsce gazociąg do dystrybucji wodoru

Z uwagi na brak norm i specyfikacji technicznych zarówno na poziomie krajowym, jak i unijnym w ubiegłym roku PSG wspólnie z Instytutem Nafty i Gazu – Państwowym Instytutem Badawczym (INiG-PIB) oraz spółką GAZ rozpoczęła na Dolnym Śląsku pionierski projekt. Jego celem było wybudowanie pierwszego w Polsce gazociągu, który uzyska świadectwo oceny technicznej potwierdzające możliwość dystrybuowania nim gazu ziemnego z domieszkami wodoru. Firma otrzymała właśnie kluczowy potrzebny do tego certyfikat dla gazociągu.

Od zeszłego roku głośno mówimy, że jesteśmy gotowi na to, by dystrybuować naszymi sieciami biometan, natomiast od teraz możemy powiedzieć, że mamy już także gazociąg, którym możemy przesyłać gaz z domieszkami wodoru – powiedział Robert Więckowski, prezes zarządu PSG.

Zdaniem przedstawiciela PSG krok ten nie tylko pozwoli na realizację celów Polskiej Strategii Wodorowej, ale również przybliży spółkę do czołówki graczy na rynku dostawców czystego wodoru do celów ogrzewania.

Na podstawie przeprowadzonej oceny zastosowanych wyrobów, technologii budowy i jakości wykonanych prac INiG-PIB potwierdził możliwość przesyłania gazociągiem Jelenia Góra-Piechowice mieszaniny gazu ziemnego i wodoru do 20 proc. objętości.

REKLAMA

Dr hab. inż. Jacek Jaworski, prof. INiG-PIB, dyrektor Instytutu Nafty i Gazu – Państwowego Instytutu Badawczego, podkreślił, że z uwagi na nowatorski charakter projektu w pierwszej kolejności opracowano kryteria oceny obejmujące swym zakresem wymagania zarówno dla wyrobów do budowy gazociągu, jak i technologii jego budowy.

Kolejnym krokiem było wykonanie specjalistycznych badań oraz analiz, a następnie ocena spełnienia postawionych wymagań i jakości zrealizowanych prac technologicznych. Uważam, że zakończona inwestycja jest ważnym krokiem w dążeniu do transformacji energetycznej gospodarki – dodał dyrektor INiG-PIB.

W ramach wartej ponad 11 mln zł inwestycji powstał gazociąg średniego ciśnienia o długości około 7 km. To pierwsza tego typu inwestycja w Polsce, a wykonała ją firma GAZ z siedzibą w Błoniu.

Jak wodór wpływa na sieć przesyłową

W PSG trwa projekt badawczo-rozwojowy, który ma na celu sprawdzenie, jak mieszanina gazu ziemnego i wodoru wpływa na istniejącą sieć przesyłową PSG. Ponieważ wodór w najbliższej perspektywie może się okazać kluczowym paliwem dla rynku energetycznego, PSG wybuduje i uruchomi wyodrębnioną instalację pilotażową z elementów pozyskanych z istniejącej sieci gazowej PSG. Projekt zakłada przeprowadzenie szczegółowych badań długotrwałego wpływu mieszaniny gazu ziemnego i wodoru na elementy sieci dystrybucyjnej i wybrane odbiorniki końcowe.

Przeprowadzane w Mławie badania potrwają do końca 2027 r. Więcej o tym w artykule: W sieci dystrybucyjnej PSG popłynie wodór.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA