Wzrosła liczba odmów przyłączenia PV

Wzrosła liczba odmów przyłączenia PV
Innogy

Wraz ze wzrostem liczby inwestycji w fotowoltaice w Polsce rośnie liczba negatywnych decyzji jeśli chodzi o przyłączenie do sieci. Problem ma dotyczyć głównie elektrowni PV o mocy zbliżonej do 1 MW – takich projektów na krajowym rynku jest najwięcej.

„Rzeczpospolita” podaje, powołując się na dane Urzędu Regulacji Energetyki, że w ubiegłym roku liczba odmów jeśli chodzi o przyłączenia elektrowni fotowoltaicznych wyniosła 150, co stanowi wzrost o 183 proc. w porównaniu do wcześniejszego roku.

W tym przyczyną największej ilości odmownych decyzji, 135, miał być deklarowany przez operatorów systemu dystrybucyjnego „brak warunków technicznych”, natomiast w przypadku 15 odmów miały zdecydować „względy ekonomiczne”.

REKLAMA

Nie wiadomo natomiast, jaki odsetek wszystkich projektów ubiegających się o przyłączenie stanowiły projekty, dla których nie wydano odmowy. Informacji o całkowitej liczbie projektów nie posada Urząd Regulacji Energetyki.  

Cytowana przez „Rzeczpospolitą” rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska zwraca uwagę, że wzrostowi liczby odmów nie towarzyszył wzrost liczby sporów pomiędzy inwestorami i operatorami sieci.

REKLAMA

„RZ” wskazuje, że o ile w większości przypadków chodziło o instalacje o jednostkowej mocy do  1 MW, to jednak łączny potencjał w zablokowanych projektach wynosił aż 455 MW.

Projekty fotowoltaiczne przygotowywane są w Polsce głównie pod aukcje, w których inwestorzy mogą zapewnić sobie gwarancje stałych przychodów na okres 15 lat. W dotychczasowych trzech aukcjach wiatrowo-fotowoltaicznych dla projektów o jednostkowej mocy do 1 MW wsparcie przyznano dla inwestycji w PV łącznie na około 0,9 GW.

Jednak już wiadomo, że nie wszystkie instalacje zostaną zrealizowane. Problemem, oprócz trudności z uzyskaniem finansowania czy warunków przyłączenia, jest ponadto długi proces wydawania koncesji przez URE, który może oznaczać niewywiązanie się przez inwestora z uruchomienia sprzedaży energii w terminie przewidzianym w systemie aukcyjnym.

Więcej na ten temat w artykule: Inwestorzy mają problem z uzyskaniem koncesji. URE deklaruje pomoc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.