Wielka umowa na energię z fotowoltaiki. Zasili producenta piwa

Wielka umowa na energię z fotowoltaiki. Zasili producenta piwa
Fot. U.S. Department of the Interior, flickr cc

Koncern browarniczy Anheuser-Busch, który wcześniej zadeklarował przejście na energię pochodzącą wyłącznie ze źródeł odnawialnych, podpisał umowę na zakup energii z ogromnej farmy fotowoltaicznej, która powstanie w Stanach Zjednoczonych. Energią odnawialną Anheuser-Busch zasili m.in. swoje wodorowe ciężarówki.

Anheuser-Busch ogłosił podpisanie umowy na zakup energii z elektrowni fotowoltaicznej o mocy 310 MWp (222 MW AC), która ma powstać w Teksasie i która ma produkować w skali roku energię w ilości 650 GWh, co odpowiada zapotrzebowaniu generowanemu przez 55 tys. lokalnych gospodarstw domowych.

Za tą inwestycją stoi deweloper Recurrent Energy, który należy do chińskiego potentata w produkcji modułów fotowoltaicznych i dewelopera elektrowni fotowoltaicznych Canadian Solar.

REKLAMA

Ogromna elektrownia fotowoltaiczna zostanie uruchomiona w 2021 roku, a Anheuser-Busch kupi całą, produkowaną przez nią energię, co oznacza, że zawarta umowa jest jedną z największych komercyjnych umów PPA w dotychczasowej historii rynku OZE.

Bloomberg wylicza, że jest to 7. największa komercyjna umowa PPA na odbiór energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

Ponadto umowa zawarta między Recurrent Energy i Anheuser-Busch należy do najdłuższych, komercyjnych umów na odbiór energii odnawialnej. Koncern browarniczy będzie odbierać energię bowiem aż przez 15 lat.

Dla Canadian Solar, który na europejskim rynku fotowoltaicznym jest znany głównie z produkcji modułów fotowoltaicznych, to kolejna komercyjna umowa na energię z budowanych przez niego elektrowni fotowoltaicznych.

REKLAMA

Tylko w ramach rynku energetycznego ERCOT w Teksasie Canadian Solar podpisał dotąd komercyjne umowy na odbiór energii z elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 1,3 GW.

Dla Anheuser-Busch to krok w kierunku realizacji celu wyznaczonego w roku 2017, który zakłada pokrycie do 2025 roku swojego zapotrzebowania energią pochodzącą wyłącznie ze źródeł odnawialnych. Aby osiągnąć ten cel, potrzebne jest zakontraktowanie aż około 6 TWh energii z OZE.

W tym przyjęto, że 1/4 konsumowanej energii odnawialnej Anheuser-Busch będzie produkować samemu m.in. dzięki dachowym instalacjom fotowoltaicznym, a pozostała energia zostanie zakupiona bezpośrednio od właścicieli farm wiatrowych i fotowoltaicznych – m.in. od hiszpańskiego koncernu Iberdrola, która ma zbudować specjalnie w tym celu w Meksyku farmę wiatrową o mocy 220 MW, z której energia zasili operacje Anheuser-Busch.

W ubiegłym roku największy na świecie producent piwa podjął decyzję o zakupie 800 samochodów ciężarowych Nikola Motor, które będą napędzane wodorem produkowanym dzięki energii elektrycznej uzyskiwanej z OZE.

Wodorowe ciężarówki mają wejść do floty Anheuser-Busch począwszy od 2020 roku.

Nikola Motor zapewnia, że jego zasilane wodorem samochody ciężarowe będą mieć zasięg 500-1200 mil, czyli ok. 800-1930 km, a uzupełnienie wodoru ma zajmować jedynie około 20 minut.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.