Hiszpania zapłaci ogromne odszkodowanie za wycofanie subsydiów dla OZE

To kolejny efekt spraw wytoczonych rządowi Hiszpanii przez inwestorów, którzy zainwestowali w odnawialne źródła energii, a którym później Madryt obciął dopłaty – wbrew przyznanym wcześniej gwarancjom.
Międzynarodowy sąd arbitrażowy ICSID (International Centre for Settlement of Investment Disputes) zasądził odszkodowanie dla firmy NextEra, która przed dekadą zainwestowała na hiszpańskim rynku energetyki odnawialnej. Produkowana energia miała być objęta 20-letnimi gwarancjami odkupu po stałej taryfie.
Później jednak, na skutek decyzji rządu Hiszpanii szukającego oszczędności w czasie kryzysu gospodarczego, przyznane wcześniej gwarancje odkupu energii zostały zmienione.
Związany z Bankiem Światowym sąd arbitrażowy w sprawie rozpoczętej jeszcze w roku 2014 teraz stanął po stronie amerykańskiego inwestora, decydując, że rząd Hiszpanii powinien wypłacić na jego rzecz odszkodowanie w wysokości, której domagała się NextEra.
Chodzi o kwotę 290,4 mln euro wraz z odsetkami, a dodatkowo Madryt ma pokryć koszty postępowania wycenione na 5,3 mln euro.
Takie straty oszacowała NextEra z powodu wycofania taryf gwarantowanych dla swoich projektów, co podważyło ekonomiczny sens inwestycji. Chodzi o dwie termalne elektrownie słoneczne wykorzystujące technologię CSP (Concentrated Solar Power).
Dla hiszpańskiego rządu to kolejna sprawa z zagranicznym inwestorem z branży OZE, którą przegrywa przed międzynarodowym sądem arbitrażowym, a na decyzje sądów czekają kolejni inwestorzy.
Wcześniej sąd arbitrażowy w Sztokholmie zdecydował, że rząd Hiszpanii będzie musiał zapłacić odszkodowania funduszom Antin (112 mln euro) i Masdar (65,4 mln euro).
Natomiast w 2017 roku sąd arbitrażowy przy Banku Światowym zasądził odszkodowanie, którego beneficjentami mieli być operatorzy zbudowanych w Hiszpanii elektrowni słonecznych typu CSP.
Odszkodowanie w wysokości 128 mln euro z odsetkami Madryt miał wypłacić brytyjskiej firmie Eiser Infrastructure Limited i jej spółce zarejestrowanej w Luksemburgu – Energia Solar Luxembourg.
Szwedzki sąd zdecydował też, że Madryt będzie musiał zapłacić 53 mln euro zarejestrowanej w Luksemburgu firmie NovEnergia. Dodatkowo uwzględniono odsetki w wysokości 1,5 proc. liczone od momentu skierowania sprawy do arbitrażu.
Z podobnymi roszczeniami ma do czynienia włoski rząd. ICSID miał ostatnio odrzucić wniosek Rzymu o zablokowanie sprawy, w której odszkodowania z powodu wycofania taryf domaga się deweloper farm fotowoltaicznych Eskosol, który na Płw. Apenińskim budował portfolio projektów na 120 MW.
Te farmy fotowoltaiczne były w trakcie budowy, gdy włoski rząd zdecydował się w 2011 r. na obcięcie taryf gwarantowanych dla nowych projektów, podważając sens podjętych inwestycji.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.