Trump polubił dwustronne moduły PV

Amerykańska administracja wyłączyła z karnych ceł import modułów fotowoltaicznych wykonanych w coraz popularniejszej na globalnym rynku PV technologii dwustronnej.
Na początku ubiegłego roku amerykański rząd zdecydował o nałożeniu wysokich, 30-procentowych importowych ceł na ogniwa i moduły fotowoltaiczne. Po pierwszym roku cła zostały zmniejszone o 5 pkt proc. i wynoszą obecnie 25 proc. W przyszłym roku zostaną zredukowane do 20 proc., a w kolejnym do 15 proc. Cła mają obowiązywać wstępnie do końca 2021 r.
Decyzja Białego Domu zakłada dopuszczenie do importu, z pominięciem ceł, ogniw o łącznej mocy 2,5 GW w skali roku. Ten warunek można odebrać jako ukłon w stronę amerykańskich producentów modułów fotowoltaicznych, którzy nie posiadają własnej produkcji ogniw i muszą polegać na imporcie.
Nałożenie restrykcji celnych administracji Trumpa rekomendowała wcześniej federalna instytucja US Trade Representative (USTR), a sam prezydent USA wielokrotnie wyrażał wcześniej wolę wprowadzenia dodatkowych ceł.
Amerykańska firma doradcza GTM Research oszacowała, że wdrożenie ceł przełoży się na wzrost cen modułów fotowoltaicznych na amerykańskim rynku średnio o 10-12 proc. w stosunku do cen z przełomu 2017/18 r. rzędu 0,35-0,4 USD/W.
Z kolei Goldman Sachs ocenił, że wprowadzenie taryf będzie oznaczać zwiększenie cen modułów o 3-7 proc., a Wood Mackenzie prognozował spowolnienie z tego powodu inwestycji w amerykańskim sektorze solarnym o 10-15 proc.
Teraz amerykańska administracja wprowadza kolejny wyjątek w zakresie restrykcji importowych.
Wcześniej USTR wyłączyła z nich produkcję realizowaną poza USA przez amerykańską firmę SunPower.
Teraz Amerykanie poinformowali o wycofaniu karnych ceł na import modułów fotowoltaicznych wytwarzanych we wchodzącej na rynek technologii dwustronnej (ang. bifacial).
Stosowanie dwustronnych modułów fotowoltaicznych to krok w kierunku dalszego obniżania kosztów produkcji energii z PV.
Producenci modułów fotowoltaicznych oceniają, że moduły dwustronne mogą produkować średnio o około 10-30 proc. energii więcej niż moduły jednostronne. Efektywność tylnej strony modułów jest przy tym zależna od współczynnika albedo powierzchni, na której zostaną umieszczone – im jaśniejsza powierzchnia, tym wyższe uzyski energii.
Moduły dwustronne oferują już czołowi chińscy producenci – w tym Canadian Solar, LONGi, LG, Trina Solar czy Yingli Solar. Pierwszy z tych producentów informował ostatnio o podpisaniu rekordowego kontraktu na dostawę modułów dwustronnych o łącznej mocy 1,8 GW dla amerykańskiego oddziału francuskiej grupy energetycznej EDF.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.