IEO: w tym roku Polska w europejskiej czołówce w inwestycjach w PV

Zdaniem Instytutu Energetyki Odnawialnej, w tym roku Polska może wskoczyć nawet na 4. miejsce w Unii Europejskiej pod względem potencjału zainstalowanych systemów fotowoltaicznych. Dane IEO nie uwzględniają jednak danych z dwóch unijnych państw, które mogą w tym roku zainstalować więcej systemów fotowoltaicznych, czy ze znajdującej się poza UE Ukrainy, instalującej obecnie znacznie więcej elektrowni PV niż Polska.
W ubiegłym roku, jak wynika z szacunków Instytutu Energetyki Odnawialnej, Polska była 9. największym rynkiem w Unii Europejskiej pod względem przyłączonych systemów fotowoltaicznych dzięki uruchomieniu instalacji PV o łącznej mocy 235 MW.
Natomiast w tym roku, jak zakłada IEO w zaprezentowanym wczoraj raporcie „Fotowoltaika w Polsce 2019”, możemy wskoczyć nawet na 4. miejsce. Większy potencjał fotowoltaiki mają w tym roku zainstalować Hiszpania, Niemcy i Francja, a mniej instalacji fotowoltaicznych niż w naszym kraju może powstać we Włoszech, Belgii, Grecji i Wielkiej Brytanii.
W swoim zestawieniu IEO nie uwzględnił jednak dwóch unijnych rynków, które w tym roku pod względem zainstalowanych systemów PV mogą nas wyprzedzić – Holandii i Węgier, gdzie notowany jest obecnie duży przyrost nowych mocy w fotowoltaice.
Ponadto większe przyrosty mocy powinna odnotować w tym roku Ukraina, gdzie dzięki atrakcyjnemu systemowi taryf gwarantowanych tylko w pierwszym kwartale br. powstały instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy około 600 MW.
Łączna moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce na koniec 2018 roku wynosiła około 500 MW, a obecnie przekracza 700 MW, z czego dzięki unijnym dotacjom z Regionalnych Programów Operacyjnych powstało – jak szacuje IEO – około 280 MW.
Ponadto napędzać inwestycje w fotowoltaikę w Polsce ma system aukcyjny, w którym w ramach trzech dotychczasowych aukcji zakontraktowano energię z elektrowni PV o łącznej mocy około 0,9 GW.
Jak ocenia IEO, efektem systemu aukcyjnego może być blisko 5 mld zł inwestycji w farmy fotowoltaiczne, z czego ponad 2 mld w efekcie tegorocznej aukcji, w której rząd chce objąć gwarancjami sprzedaży energię z farm PV o łącznej mocy około 0,7 GW.
IEO zakłada, że w całym 2019 r. w Polsce może przybyć nawet 1 GW nowych instalacji fotowoltaicznych, a moc skumulowana instalacji PV na koniec br. może wynieść 1,5 GW.
Tymczasem prognoza IEO na temat tegorocznego przyrostu mocy w fotowoltaice w całej Unii Europejskiej mówi o nowym potencjale 15 GW w stosunku do około 9 GW zainstalowanych w ubiegłym roku.
Europejskie stowarzyszenie branży solarnej SolarPower Europe podaje, że w ubiegłym roku w całej Unii Europejskiej zainstalowano elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 8 GW w stosunku do 5,9 GW zainstalowanych w roku 2017, co oznacza wzrost o 36 proc.
Natomiast w całej Europie w ubiegłym roku miały powstać elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy około 11 GW, w porównaniu do 9,16 GW zainstalowanych w roku 2017, co oznacza wzrost o 20 proc.
W ubiegłym roku na pozycję europejskiego lidera w budowie elektrowni fotowoltaicznych powrócili Niemcy, podłączając do sieci w 2018 r. systemy PV o łącznej mocy 2,96 GW wobec przyłączonych 1,76 GW rok wcześniej.
W pierwszych miesiącach tego roku Niemcy instalowali więcej fotowoltaiki niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, rejestrując 1 GW tylko w ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2019 r.
Drugie miejsce w Europie pod względem potencjału przyłączanych instalacji – po Niemczech – miało przypaść w ubiegłym roku Turcji, która była pod tym względem europejskim liderem za rok 2017. W ubiegłym roku Turcy mieli podłączyć do sieci systemy PV o mocy 1,64 GW, czyli o 34 proc. mniejszej w stosunku do wyniku za rok 2017.
Na trzecie miejsce pod względem potencjału elektrowni fotowoltaicznych przyłączonych do sieci w Europie w roku 2018 wskoczyli Holendrzy, którzy uruchomili w ubiegłym roku systemy PV o mocy 1,4 GW, a którzy rok wcześniej zrealizowali inwestycje na 0,77 GW.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.