Włosi wydadzą 5,4 mld euro na premie dla OZE

Komisja Europejska zatwierdziła program wsparcia energetyki odnawialnej, który wdraża włoski rząd. Wsparcie będzie wypłacane w formie premii, która nie będzie mogła przekraczać różnicy między przyjętymi kosztami wytwarzania w danej technologii i cenami energii na rynku.
System wsparcia producentów energii odnawialnej, którego wdrożenie zaakceptowała Komisja Europejska nie dostrzegając sprzeczności z unijnymi zasadami pomocy publicznej, ma być wdrożony we Włoszech do roku 2023, a jego budżet sięgnie 5,4 mld euro.
Do tego czasu producentom energii odnawialnej w technologiach lądowej energetyki wiatrowej, fotowoltaiki, hydroenergii czy biogazu mają zostać zapewnione premie przyznawane ponad przychody uzyskane ze sprzedaży energii na rynku.
Wysokość premii nie będzie mogła przekroczyć różnicy pomiędzy kosztami wytworzenia energii w danej technologii oraz cenami energii na rynku hurtowym.
Co więcej przyjęto zasadę, która przybliża nowy włoski system wsparcia dla OZE do systemu kontraktów różnicowych. W przypadku, gdy rynkowe ceny energii przewyższą koszty wytwarzania energii w danej technologii, wówczas producenci energii odnawialnej będą musieli zwrócić wygenerowane nadwyżki.
Przyjęto jednocześnie podział na projekty o mocy do i powyżej 1 MW. W przypadku większych instalacji inwestorzy będą konkurować o wsparcie w neutralnych technologicznie aukcjach.
Przed rokiem Komisja Europejska zatwierdziła natomiast inny system wsparcia zgłoszony przez włoski rząd, który dotyczył sektora biopaliw i biometanu.
Włosi obejmą rządowym wsparciem wyłącznie zaawansowane biopaliwa, zaliczane do biopaliw drugiej i trzeciej generacji, które nie są produkowane z substratów znajdujących zastosowanie również w sektorze spożywczym i są wytwarzane m.in. z alg czy odpadów komunalnych.
Na ten cel Rzym ma przeznaczyć w latach 2018-22 w sumie 4,7 mld euro, a biopaliwa, których wykorzystanie chce promować włoski rząd, znajdą zastosowanie przede wszystkim w sektorze transportowym.
Komisja Europejska uzasadniała wdrożenie publicznych subsydiów na ten cel faktem, że produkcja biopaliw czy biometanu jest znacznie droższa niż paliw kopalnych, a w ramach włoskiego mechanizmu wsparcia producenci biopaliw mają dostawać premię, która zrekompensuje im wyższe koszty i pozwoli zawalczyć o rynek paliwowy.
Rzym ma co roku aktualizować stawkę przyznawanej premii, aby w ten sposób ograniczyć ryzyko niedoszacowania potrzebnej pomocy lub jej nadpodaży.
Część subsydiów ma również wesprzeć rolników, którzy z wykorzystaniem biopaliw czy biometanu będą chcieli produkować energię na własne potrzeby.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.