W Chorwacji państwowy koncern postawi farmę wiatrową bez subsydiów

W Chorwacji państwowy koncern postawi farmę wiatrową bez subsydiów
Nordex

Chorwacja nie należy do potentatów jeśli chodzi o inwestycje w energetyce wiatrowej, jednak w przyszłym roku dołączy do europejskich liderów jeśli chodzi o budowę pierwszych farm wiatrowych, które będą funkcjonować bez jakichkolwiek dopłat.

Niemiecko-hiszpański producent elektrowni wiatrowych Nordex poinformował o zdobyciu zamówienia na dostawę wiatraków na farmę wiatrową, która powstanie w Chorwacji.

Na farmę wiatrową o nazwie Korlat, która powstanie w odległości 40 km od Zadaru, złoży się 18 elektrowni wiatrowych Nordex o długości łopat wirnika wynoszącej 131 metrów i jednostkowej mocy 3,6 MW.

REKLAMA

Wiatraki staną na wysokości od 270 do 340 metrów nad poziomem morza, w miejscu, w którym średnia prędkość wiatru wynosi 7,2 m/s. Nordex podkreśla, że to idealne warunki dla turbiny N131/3600.

Dodatkowo hiszpańsko-niemiecki producent podpisał umowę na serwisowanie turbin w okresie 20 lat.

Inwestycję bez jakichkolwiek subsydiów zrealizuje Hrvatska Elektroprivreda (HEP), państwowy koncern energetyczny i największy producent energii w Chorwacji, dla którego jest to pierwszy projekt związany z energetyką wiatrową. HEP sygnalizuje przy tym prace nad kolejnymi projektami wiatrowymi.

Plan HEP to zwiększenie udziału OZE w swoim miksie wytwarzania z obecnego poziomu ok. 35 proc. do ponad 50 proc. w roku 2030.

REKLAMA

Dostawa turbin na farmę wiatrową Korlat ma się rozpocząć pod koniec tego roku, a uruchomienie produkcji energii nastąpi w przyszłym roku.

Wówczas farma wiatrowa ma produkować w skali roku około 170 GWh energii elektrycznej, co odpowiada 1,5-procentowemu udziałowi w chorwackim miksie energii elektrycznej.

Na koniec 2018 r. potencjał farm wiatrowych w Chorwacji wynosił niewiele ponad 580 MW, czyli było 10 razy niższy od mocy farm wiatrowych w Polsce. Niemniej jednak to Chorwaci nie będą mieć problemu z realizacją krajowego celu OZE na rok 2020 – w przeciwieństwie do naszego kraju.

Zgodnie z zobowiązaniami na forum Unii Europejskiej, do 2020 roku Chorwacja ma osiągnąć 20-procentowy udział energii odnawialnej w zużyciu energii w elektroenergetyce, ciepłownictwie i transporcie. Tymczasem w 2017 r. Chorwaci osiągnęli udział rzędu 27,3 proc., a więc znacznie powyżej ich krajowego celu na 2020 r.

Taki stan rzeczy Chorwacja zawdzięcza głównie swoim elektrowniom wodnym, które odpowiadają za ponad połowę produkowanej w tym kraju energii elektrycznej.

W 2030 r. chorwacki rząd chce osiągnąć udział OZE na poziomie 36,4 proc. w tym udział zielonej energii w elektroenergetyce ma wynieś 63,8 proc. Takie cele rząd Chorwacji wpisał do projektu krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.