Największe zamówienie na lądowe turbiny GE o rekordowej mocy

General Electric Renewable Energy pochwalił się największym jak dotąd zamówieniem na swoje najnowsze i największe lądowe elektrownie wiatrowe.
Najnowsza lądowa turbina General Electric, model Cypress o mocy 5,3 MW, ma produkować średnio o około 50 proc. energii więcej w porównaniu do turbin o jednostkowych mocach 3 MW. Ma to wynikać w dużej mierze z dłuższych łopat. Średnica wirnika w nowej turbinie wynosi 158 metrów.
W modelu Cypress zostanie zastosowana dwumodułowa budowa łopat. Takie rozwiązanie ma nie tylko poprawić efektywność produkcji czy ułatwić transport, ale także zapewnić elastyczność w kontekście doboru różnych konfiguracji elektrowni wiatrowych w zależności od potrzeb klienta i warunków panujących w danej lokalizacji.
General Electric uruchomił pierwszy, testowy egzemplarz swojej najnowszej i największej lądowej turbiny, który stanął w Holandii, zaledwie w marcu br., a już zbiera na niego duże zamówienia.
Turbina zainstalowana na nowej platformie GE Cypress posiada moc 5,3 MW. Jej uruchomienie zajęło, od momentu przygotowania koncepcji, tylko 1,5 roku.
Uruchomiony w Holandii egzemplarz ma posłużyć do przeprowadzenia testów i uzyskania niezbędnych certyfikacji, umożliwiającego komercjalizację modelu Cypress.
Już w kwietniu GE pochwalił się zdobyciem pierwszego zamówienia na nowe turbiny. Złożył je niemiecki deweloper Prowind, który zainstaluje trzy turbiny GE Cypress w projekcie realizowanym w Bawarii.
Elektrownie wiatrowe dostarczone do Bawarii będą mieć jednak mniejszą jednostkową moc 4,8 MW. To drugi z wariantów oferowanych przez GE, oprócz wersji 5,3 MW.
Turbiny zostaną postawione w lesie w pobliżu bawarskiej miejscowości Elfershause, na wieżach, których wysokość wyniesie od 150 do 161 metrów.
Teraz GE informuje o zdobyciu dotychczas największego kontraktu na dostawę elektrowni wiatrowych Cypress o mocy 5,3 MW.
Amerykanie zdobyli zamówienie na 46 turbin dla realizowanego w Australii projektu farmy wiatrowej o mocy 244 MW, która ma wejść w fazę operacyjną w roku 2021.
GE podaje, że farma wiatrowa, która będzie zlokalizowana w stanie Nowa Południowa Walia, będzie produkować energię w ilości odpowiadającej rocznemu zapotrzebowaniu na energię 100 tys. australijskich gospodarstw domowych.
Konsumpcja gospodarstw domowych w tym stanie wynosi średnio w skali roku 7,3 MWh, co oznacza, że farma wiatrowa będzie w stanie wyprodukować rocznie przynajmniej 0,73 TWh energii elektrycznej.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.