Rada Nadzorcza Taurona zgodziła się na przejęcie farm wiatrowych

Tauron finalizuje zakup farm wiatrowych, które zostały uruchomione jeszcze w systemie zielonych certyfikatów. To element strategii państwowego koncernu energetycznego, który w tym roku ogłosił plany znaczącego zwiększenia udziału energii odnawialnej w swoim miksie wytwórczym.
W ubiegłym tygodniu Tauron poinformował o zaakceptowaniu przez zarząd kierowany przez Filipa Grzegorczyka warunków nabycia pięciu farm wiatrowych należących do grupy in.ventus.
Wynegocjowana cena nabycia farm wiatrowych, których łączna moc sięga 180 MW, wynosi 137 mln euro, co oznacza w przeliczeniu na zainstalowaną moc kwotę rzędu 0,76 mln euro/MW.
Teraz zgodę na przejęcie farm wiatrowych od in.ventus przez utworzone w tym celu spółki wyraziła rada nadzorcza Taurona.
– Rada nadzorcza podjęła uchwałę w sprawie określenia sposobu wykonywania prawa głosu (poprzez głosowanie „za”) na nadzwyczajnych zgromadzeniach wspólników TEC1 Sp. z o.o., TEC2 Sp. z o.o. i TEC3 Sp. z o.o., w zakresie wyrażenia zgody na nabycie składników aktywów trwałych i podwyższenia kapitału zakładowego oraz objęcia udziałów w spółkach zależnych – czytamy w komunikacie wydanym wczoraj przez Tauron.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i transakcja zostanie sfinalizowana, Tauron przejmie farmy wiatrowe od spółek, od których wcześniej kupował zielone certyfikaty, wypowiadając posiadane umowy przed czasem.
Z powodu zerwania umów na zakup zielonych certyfikatów od spółek zarządzających farmami wiatrowymi w grupie in.ventus obecnie zapłaty odszkodowania domaga się HSH Nordbank AG.
Nordbank ma dochodzić roszczeń wynikających z nabycia w drodze przelewu wierzytelności przysługujących spółkom grupy in.ventus: in.ventus sp. z o.o. EW Dobrzyń sp.k., in.ventus sp. z o.o. INO 1 sp.k., a także in.ventus sp. z o.o. EW Gołdap sp.k.
W ramach nowej strategii Tauron zapowiada zwiększenie do ponad 65 procent udziału źródeł nisko- i zeroemisyjnych w swoim miksie wytwórczym. Planowane są m.in. inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie o mocy 900 MW, farmy fotowoltaiczne o mocy 300 MW oraz zaangażowanie się w budowę morskich farm wiatrowych.
W ubiegłym roku Tauron wyprodukował ogółem 16,21 TWh energii elektrycznej, a wyłącznie ze źródeł odnawialnych 0,97 TWh, co daje udział zielonej energii w miksie wytwórczym na poziomie zaledwie około 5 proc.
Produkcję energii odnawialnej Tauron powinien wkrótce zwiększyć także dzięki uruchomieniu pierwszych farm fotowoltaicznych. Więcej na ten temat w artykule: Tauron szuka wykonawcy kolejnej farmy fotowoltaicznej.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.