PGE i Orlen będą współpracować przy morskich wiatrakach

Prezesi obu firm podpisali dzisiaj porozumienie dotyczące współpracy przy inwestycjach w morskie farmy wiatrowe. PGE i Orlen nie zamierzają jednak tworzyć joint venture jeśli chodzi o spółki realizujące poszczególne projekty i osobno poszukują do nich zagranicznych partnerów, którzy wniosą odpowiednie know-how.
List intencyjny w sprawie współpracy w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej podpisali dzisiaj w Krynicy prezes PGE Henryk Baranowski orz prezes Orlenu Daniel Obajtek. Obie firmy przewidują wymianę informacji i doświadczeń, co ma służyć kosztowej optymalizacji realizowanych projektów offshore.
PGE deklaruje uruchomienie do połowy przyszłej dekady morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 1 GW, a następnie chce postawić na morzu jeszcze 2,5 GW. Z kolei Orlen rozwija projekt o mocy 1,2 GW.
Obie firmy szukają do swoich projektów doświadczonych partnerów, którzy mają już na koncie realizację morskich farm wiatrowych.
To strategia podobna do tej, którą obrała Polenergia, najbardziej zaawansowana w rozwoju projektów morskich farm wiatrowych na polskim Bałtyku, która sprzedała część udziałów w swoich spółkach celowych norweskiemu koncernowi paliwowemu Equinor.
Jak wynika z dzisiejszej wypowiedzi prezesa PGE Henryka Baranowskiego, kierowana przez niego firma wyselekcjonowała cztery z kilkunastu firm, które wyraziły zainteresowanie udziałem w morskich inwestycjach PGE. Partner, któremu państwowy koncern energetyczny sprzeda połowę udziałów w swoich projektach, ma zostać wybrany do końca tego roku.
Z kolei Orlen ma obecnie rozmawiać – jak poinformował dzisiaj prezes Obajtek – z „dwucyfrową” liczbą partnerów, wywodzących się nie tylko z Europy. Również w tym przypadku wybór udziałowca Orlen ma sfinalizować do końca br.
Na początku tego roku PGE i Orlen otrzymały dla swoich projektów warunki przyłączenia wydane przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Chodzi o projekty: Baltica 2 realizowany przez PGE (1498 MW) oraz Baltica Power realizowany przez PKN Orlen (1200 MW).
Również na początku tego roku Orlen informował o rozpoczęciu badań środowiskowych oraz pomiarów warunków wietrzności na obszarze posiadanej koncesji na morską farmę wiatrową o mocy 1,2 GW.
Przyłączenie farm wiatrowych realizowanych przez spółki Elektrownia Wiatrowa Baltica-2 (PGE) oraz Baltic Power (PKN Orlen) ma nastąpić poprzez przyszłą stację elektroenergetyczną w sąsiedztwie stacji Żarnowiec.
Na razie jednak nadal brakuje założeń systemu wsparcia dla inwestycji w morskie farmy wiatrowe, które mają powstać w polskiej części Morza Bałtyckiego.
Bez nowego prawa dla morskich wiatraków, które według Ministerstwa Energii ma powstać w ramach zupełnie nowej ustawy, trudno liczyć na zintensyfikowanie rozwoju inwestycji w morskie wiatraki i pozyskania na ten cel niezbędnego finansowania.
Ministerstwo Energii przed rokiem deklarowało, że projekt stosownej ustawy zostanie przedstawiony na przełomie 2018 i 19 r., jednak dotąd inwestorzy nie poznali jeszcze mechanizmu wsparcia morskiej energetyki wiatrowej, a ME ma nadal pracować nad jego założeniami.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.