Przejęcie Innogy. Powstanie gigant na rynku OZE

Komisja Europejska wydała warunkową zgodę na przejęcie niemieckiego koncernu energetycznego Innogy przez wywodząca się również z Niemiec grupę energetyczną EON. W zamian RWE, właściciel Innogy, przejmie aktywa EON w energetyce odnawialnej. W efekcie powstanie trzeci największy w Europie operator odnawialnych źródeł energii.
W ramach transakcji EON przejmie aktywa kontrolowanej przez RWE firmy Innogy w segmencie dystrybucji, rozwiązań dla odbiorców końcowych oraz niektóre aktywa wytwórcze.
W komunikacie na temat zgody na transakcję unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager podkreśla, że zdaniem KE rozwiązania zaproponowane przez EON sprawiają, że przejęcie nie doprowadzi do zawężenia oferty dla odbiorców jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej i gazu, i nie powinno skutkować wzrostem cen.
Po sfinalizowaniu przejęcia EON ma się skupić na dystrybucji energii elektrycznej oraz gazu i obsłudze klientów detalicznych, natomiast głównym biznesem RWE ma być wytwarzanie energii elektrycznej i działalność na rynku hurtowym.
Badając transakcję, Komisja Europejska stwierdziła jednak możliwe ograniczenie konkurencyjności w obszarze rynku dostaw energii elektrycznej i gazu w Niemczech, Czechach i na Węgrzech, a także w zakresie rynku ładowania samochodów elektrycznych w Niemczech.
W odpowiedzi na uwagi Brukseli EON zadeklarował sprzedaż swojego biznesu związanego z dostawami ciepła w Niemczech oraz pozbycie się sieci 34 stacji ładowania samochodów elektrycznych rozmieszczonych przy niemieckich autostradach.
Ponadto EON ma zrezygnować z biznesu obejmującego sprzedaż detaliczną energii elektrycznej na rynku nieregulowanym na Węgrzech, a także ze sprzedaży detalicznej gazu i energii, którą w Czechach prowadzi Innogy.
Uwagi Komisji nie dotyczyły części transakcji związanej z produkcją energii ze źródeł odnawialnych – zakładającej wchłonięcie należących do EON aktywów przez RWE. Tym samym Bruksela dała zielone światło na utworzenie trzeciego największego w Europie gracza w obszarze generacji zielonej energii – po hiszpańskiej Iberdroli i włoskiej grupie Enel.
Transakcję między EON i RWE ma dopełnić finansowa rekompensata dla EON w wysokości 1,5 mld euro.
Aktywa EON w energetyce odnawialnej, które jeszcze w tym miesiącu mają zostać przekazane do grupy RWE, obejmują instalacje oraz projekty realizowane w Europie i Ameryce Północnej, których łączna moc sięga 7 GW.
Na taki potencjał składają się głównie lądowe farmy wiatrowe, których łączna moc sięga 4,3 GW. Do tego dochodzą morskie farmy wiatrowe, których łączna moc przekracza już 1 GW.
Wśród aktywów związanych z produkcją energii odnawialnej, które należą do Innogy, są również instalacje i projekty znajdujące się w Polsce, które należą do spółki Innogy Renewables Polska.
Grupa eksploatuje w Polsce 8 parków wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej ponad 240 MW. Farmy wiatrowe umiejscowione są w czterech regionach Polski – w Nowym Stawie w pobliżu Gdańska, Opalenicy w rejonie Poznania, Krzęcina i Tychowa na terenie Pomorza Zachodniego oraz na obszarze województwa podlaskiego, w okolicach Suwałk, Piecek i Taciewa.
Ponadto Innogy buduje w naszym kraju dwie farmy wiatrowe objęte wsparciem w ubiegłorocznej aukcji. Pierwsza powstanie w Żukowicach na Dolnym Śląsku, a jej moc wyniesie 33 MW, natomiast druga farma wiatrowa o większej mocy 52,2 MW powstanie w Dolicach w woj. zachodniopomorskim.
Innogy Renewables Polska ma ponadto w naszym kraju farmę fotowoltaiczną, która działa w systemie aukcyjnym i której moc wynosi 594 kWp.
Do Innogy w naszym kraju należy także działający na terenie Warszawy operator sieci dystrybucyjnej Innogy Stoen Operator, który dostarcza energię do ponad 1,38 mln odbiorców.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.