KE forsuje podniesienie celu redukcji emisji CO2

KE forsuje podniesienie celu redukcji emisji CO2
Ursula von der Leyen

Komisja Europejska pracująca nad wdrożeniem tzw. Europejskiego Zielonego Ładu, rozpoczęła konsultacje propozycji zmierzającej do podniesienia obecnego, unijnego celu redukcji emisji CO2 do 2030 roku.

Obecnie obowiązujące regulacje w unijnej polityce energetycznej, przyjęte w ramach tzw. Pakietu zimowego, zakładają m.in. zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w unijnym miksie energetycznym do 32 proc. do roku 2030, co ma z kolei prowadzić – wraz z realizacją działań zwiększających efektywność energetyczną – do ograniczenia unijnych emisji CO2 o 40 proc. w porównaniu z emisjami z 1990 r.

Komisja Europejska chce jednak podnieść poprzeczkę, co zasygnalizowała w grudniu ubiegłego roku, prezentując założenia tzw. Europejskiego Zielonego Ładu.

REKLAMA

Z informacji przedstawionych przed kilkoma miesiącami wynikało, że KE będzie chciała przeforsować zwiększenie celu redukcji emisji CO2 do 2030 roku do 50-55 proc. w porównaniu do celu 40 proc. zawartego w Pakiecie zimowym.

Teraz KE nie wstrzymuje prac nad nowym celem redukcji emisji CO2 mimo kryzysu związanego z epidemią koronawirusa.

Wczoraj Bruksela rozpoczęła prowadzone online konsultacje propozycji podniesienia unijnego celu ograniczenia emisji CO2 o 50-55 proc. do roku 2030 w porównaniu z emisjami z roku 1990.

KE zaznacza, że ustanowienie nowego celu redukcji emisji CO2 przełoży się na ocenę poszczególnych polityk sektorowych, która ma zostać przeprowadzona do połowy 2021 r. – w tym jeśli chodzi o regulacje dotyczące odnawialnych źródeł energii, efektywności energetycznej czy mechanizmu handlu emisjami.

Uruchomione wczoraj konsultacje będą prowadzone przez 12 tygodni, do 23 czerwca br.

Co jeszcze zakłada szykowany przez Brukselę Europejski Zielony Ład?

REKLAMA

Europejski Zielony Ład to priorytetowy projekt Komisji Europejskiej pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen. Celem przygotowywanej strategii ma być osiągnięcie do 2050 roku przez Unię Europejską tzw. neutralności klimatycznej. Oznacza to, że emisje będą musiały zostać do tego czasu zredukowane niemal do zera, a pozostające jeszcze emisje będą musiały być neutralizowane przez technologie wychwytywania CO2.

W ramach nowej strategii Komisja ma położyć nacisk na eliminowanie prawa stosowanego przez poszczególne kraje UE, które blokuje postęp w zakresie realizacji celów unijnej strategii klimatycznej.

Komisja ma ponadto przygotować dodatkowe instrumenty, które umożliwią poszczególnym państwom realizację bardziej ambitnych celów jeśli chodzi o krajowe strategie energetyczne, a ponadto KE zakłada przygotowanie nowych mechanizmów jeśli chodzi o poprawę efektywności energetycznej w budownictwie w ramach inicjatywy określanej na razie roboczo jako „renovation wave”.

W tym celu, oprócz rewizji unijnego i krajowych budżetów na działania związane z ochroną środowiska, KE ma zaproponować do czerwca przyszłego roku nową unijną strategię finansowania inwestycji.

Ponadto Komisja ma doprowadzić do rewizji dotychczasowych zasad przyznawania pomocy publicznej jeśli chodzi o projekty pro-środowiskowe – które obecnie umożliwiają stosowanie wyjątków jeśli chodzi o wspieranie przez kraje UE inwestycji m.in. w odnawialne źródła energii.

Ponadto Bruksela ma doprowadzić do rewizji unijnego prawa podatkowego, aby sprzyjało realizacji celów klimatycznych, a także chce rozszerzyć europejski system handlu emisjami CO2 na sektory transportu drogowego i morskiego oraz ograniczyć przydział darmowych uprawnień dla transportu lotniczego.

Inny cel w obszarze transportu, który postawiła na razie Komisja, to przeniesienie transportu 3/4 ładunków z transportu drogowego na kolejowy.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.