Energa oceniła ryzyko przerw w pracy hydroelektrowni

Energa oceniła ryzyko przerw w pracy hydroelektrowni
Energa

Koncern energetyczny z Gdańska, który zarządza 46 elektrowniami wodnymi, zapewnia, że ich praca nie jest zagrożona notowanymi ostatnio niskimi poziomami wody w rzekach. Elektrownie wodne odpowiadają za około 1/5 proc. produkcji energii w grupie Energa.

W komunikacie Energa zapewnia, że obecnie nie ma zagrożenia w funkcjonowaniu elektrowni wodnych zarządzanych przez spółke Energa OZE. Sytuacja ma być na bieżąco monitorowana.

– Przepływy wody w rzekach mają niskie stany, jednakże są powyżej średnich najniższych rocznych. Zachowane są wymagane przepływy biologiczne w rzekach i przepławkach. Nawet w przypadku wystąpienia trudnych warunków hydrologicznych, spowodowanych suszą, jest zagwarantowane zachowanie ciągłości produkcji – informuje Energa.

REKLAMA

Energa zaznacza, że o ile susza może stanowić pewne ryzyko dla elektrowni wodnych, to jej spółka Energa OZE realizuje przedsięwzięcia inwestycyjne, które optymalizują możliwości wytwórcze obiektów i pozwalają utrzymać ich pełną dyspozycyjność.

Od połowy marca br. pracownicy Departamentu Eksploatacji OZE spółki Energa OZE mieli wykonać szereg prac usuwania usterek i awarii w celu zapewnienia bieżącego funkcjonowania poszczególnych urządzeń wytwórczych. Czasowo, w okresie stanu epidemii, pracownicy eksploatacji wykonywali zadania także w formie zdalnej i pełnej gotowości, reagując na wszystkie wezwania.

REKLAMA

Wstrzymane zostały natomiast planowane prace modernizacyjne na obiektach małych elektrowni wodnych. Ostatnio jednak je wznowiono z zachowaniem nowych procedur bezpieczeństwa. 

W efekcie w ostatnim czasie, pomimo trudniejszych okoliczności związanych z epidemią, pracownicy eksploatacji spółki Energa OZE zrealizowali bieżące remonty hydrozespołów w elektrowniach wodnych Struga, Strzegomino i Biesowice oraz średnie remonty w hydroelektrowniach Rutki i Rosnowo. Energa zapewnia, że dzięki temu elektrownie wodne są utrzymane w dobrym stanie technicznym gwarantującym dyspozycyjność do generacji energii.

Całkowita moc elektryczna zainstalowana w elektrowniach Energi w 2019 roku wynosiła 1,35 GW, z czego 38 proc. – około 0,5 GW – stanowiły odnawialne źródła energii.

Energa OZE zarządza 46 elektrowniami wodnymi – w tym największą przepływową elektrownią wodną w Polsce – Włocławek o mocy 160 MW, elektrownią szczytowo-pompową w Żydowie o mocy 167 MW oraz 44 małymi elektrowniami wodnymi o łącznej mocy ok. 40 MW. Hydroelektrownie stanowią niezwykle ważną część potencjału wytwórczego Energi. Z tych wodnych źródeł pochodzi około 20 proc. całkowitej produkcji energii elektrycznej w Grupie Energa.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.