Producent modułów PV ratuje się przed upadkiem

Producent modułów PV ratuje się przed upadkiem
NICE Solar Energy

Niemiecko-chińska firma NICE Solar Energy zajmująca się technologią cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych zgłosiła do sądu wniosek o restrukturyzację. Inna europejska firma specjalizująca się w rozwoju technologii cienkowarstwowej pochwaliła się natomiast realizacją kontraktu na dostawy linii produkcyjnych do Rosji.

NICE Solar Energy posiada linie, na których wytwarza moduły fotowoltaiczne w cienkowarstwowej technologii CIGS.

Celem działalności zakładu zlokalizowanego w Schwäbisch Hall, który zatrudnia około 160 osób, jest jednak nie tylko sama produkcja modułów, co rozwój technologii produkcji modułów CIGS i ich sprzedaż.

REKLAMA

Udziałowcami firmy obecnej na rynku od 2017 roku jest niemiecki Manz AG, który specjalizuje się m.in. w dostarczaniu linii do produkcji modułów PV, a także chińskie China Energy Group (NICE), Shanghai Electric oraz Beijing Future Science Park Development Group.

Efektem prac rozwojowych, które prowadzi Nice Solar Energy, jest m.in. ogłoszony w 2019 roku rekord sprawności cienkowarstwowego modułu fotowoltaicznego CIGS, który został potwierdzony przez TUV Rheinland. Na module w rozmiarach 120 x 60 cm stwierdzono sprawność wynoszącą 17,6 proc.

Na podstawie rozwiązań opracowanych przez niemiecko-chińskie joint venture uruchomiono w Chongqing  w Chinach fabrykę z liniami mogącymi wytwarzać w skali roku moduły o mocy 306 MW.

Teraz, jak relacjonuje niemiecki PV Magazine, NICE Solar Energy znalazło się w trudnej sytuacji finansowej, o czym świadczy zgłoszona właśnie do sądu regionalnego w Heilbronn restrukturyzacja. W okresie 3 miesięcy producent rozwiązań CIGS ma funkcjonować jak dotychczas, jednocześnie wypracowując rozwiązania, które pozwolą mu na dalsze funkcjonowanie. Później firma ma zgłosić do sądu plan restrukturyzacji.

Powodem przeprowadzenia restrukturyzacji, na który wskazało NICE Solar Energy, mają być trudności wynikające z pandemii koronawirusa.


REKLAMA

CIGS to niszowa technologia na globalnym rynku fotowoltaicznym, który jest zdominowany przez technologię ogniw i modułów mono- oraz polikrystalicznych. Na świecie funkcjonuje obecnie tylko kilku producentów wytwarzających ogniwa i moduły CIGS. Największym z nich jest japoński Solar Frontier.

Kilka firm rozwijających technologię CIGS działa jeszcze w Europie. Jeden z nich, szwedzki Midsummer, poinformował właśnie o realizacji kontraktu na dostawę linii produkcyjnej dla rosyjskiej firmy Rusnano, która ma produkować moduły CIGS mające zastosowanie w fotowoltaice zintegrowanej z budynkami (BIPV). Produkcja ruszy w fabryce w Sarańsku, mieście położonym ponad 600 km na wschód od Moskwy.

Kilka miesięcy wcześniej Midsummer poinformował o planie uruchomienia własnej linii produkcyjnej mającej wytwarzać w skali roku moduły CIGS o mocy do 50 MW, która ma powstać w Bari we Włoszech.

W połowie ubiegłego roku Szwedzi ogłosili wprowadzenie do swojej oferty modułów o mocy wynoszącej co najmniej 500 W, które miałyby znaleźć zastosowanie zwłaszcza w fotowoltaice montowanej na dachach dużych hal, gdzie zaletą jest relatywnie mała waga modułów cienkowarstwowych w porównaniu do modułów wykonanych w technologii krystalicznej. 

Nominalna moc modułów Midsummer ma wynosić 128,3 W/m2, a ich sprawność ma sięgać 14,5 proc. Dodatkowo parametry modułów szwedzkiej firmy ma wzmocnić autorska technologia określana jako Power Mesh Technology (PMT). Jej zastosowanie ma zwiększyć moc modułów do 10 proc.

Obecny rekord sprawności cienkowarstwowego ogniwa fotowoltaicznego CIGS ujęty w bazie prowadzonej przez amerykański National Renewable Energy Laboratory wynosi 23,4 proc. i należy do Solar Frontier.

Jest to wynik lepszy od rekordu sprawności ogniwa wykonanego w innej technologii cienkowarstwowej – CdTE, który wynosi 22,1 proc. i który należy do największego na świecie producenta modułów w tej technologii – amerykańskiego First Solar.

Jest to natomiast wynik gorszy od rekordu sprawności ogniw wykonanych w obecnie najpopularniejszej na rynku technologii monokrystalicznej. W tym wypadku rekord wynosi 26,1 proc. i należy do niemieckiego Institut für Solarenergieforschung Hameln.

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.