Energetyczny okres zwrotu paneli fotowoltaicznych

Proces produkcji paneli fotowoltaicznych – od początku, czyli od produkcji bloków krzemowych, aż po wykonanie modułu – wiąże się ze zużyciem sporych ilości energii. Niemieccy naukowcy postanowili sprawdzić, po jakim okresie panele fotowoltaiczne wytworzą energię w ilości odpowiadającej energii, która została zużyta do ich wyprodukowania.
Eksperci z niemieckiego instytutu Fraunhofer ISE – jednej z najważniejszych instytucji naukowych dla globalnego sektora fotowoltaiki – opublikowali wyniki badań mających na celu określenie parametru określonego jako EPBT (Energy Pay Back Time).
Do badania wzięto pod uwagę dane dla wytworzonego w Chinach modułu, który składa się z 60 monokrystalicznych ogniw PERC i którego sprawność wynosi 19,9 proc.
Tego rodzaju moduły, o zbliżonej sprawności, są obecnie najczęściej stosowaną technologią na globalnym rynku fotowoltaicznym. Zdecydowana większość z nich jest produkowana właśnie w Chinach.
Jak pokazują efekty badań niemieckich ekspertów, tzw. energetyczny okres zwrotu paneli fotowoltaicznych będzie wyraźnie różnić się w zależności od lokalizacji, w której zostaną zainstalowane i będą wytwarzać energię.
Praca paneli fotowoltaicznych w lepiej nasłonecznionych regionach świata będzie oznaczać wyraźnie krótszy EPBT niż możliwy do osiągnięcia w północnej części globu.
Nasłonecznienie w takich lokalizacjach jak Polska pozwala na wyprodukowanie z 1 kWp zainstalowanej fotowoltaiki około 1 MWh energii elektrycznej rocznie. Tymczasem w najlepiej nasłonecznionych regionach świata może to być 2 MWh lub nawet więcej.
Te różnice widać w wynikach badania współczynnika EPBT wykonanych przez ekspertów z Fraunhofer ISE.
Z lokalizacji przeanalizowanych przez naukowców z niemieckiego instytutu najdłuższy EPBT występował dla paneli fotowoltaicznych zainstalowanych w Kanadzie. Wyniósł on 1,42 roku.
Z europejskich państw wzięto pod uwagę Holandię i Włochy. W pierwszym przypadku energetyczny okres zwrotu został oceniony na 1,28 roku, a w drugim na 1,07 roku.
Wartość EPBT poniżej 1 roku – wynosząca dokładnie 0,95 roku – została obliczona dla Chin i Stanów Zjednoczonych.
Energetyczny okres zwrotu wyraźnie poniżej 1 roku ma być natomiast osiągany m.in. dla Australii (0,74), Egiptu (0,67), Republiki Południowej Afryki (0,53), a w przypadku Indii panele fotowoltaiczne mają wytworzyć więcej energii niż zostało zużyte do ich wyprodukowania w czasie poniżej pół roku od zaintsalowania. Dla tego kraju niemieccy naukowcy ocenili, że EPBT wyniesie już tylko 0,44.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o