Maspex stawia na fotowoltaikę i biogaz. Chce mieć 20 proc. energii z OZE

Maspex stawia na fotowoltaikę i biogaz. Chce mieć 20 proc. energii z OZE
fot. Maspex

Grupa Maspex rozwija w swoich zakładach produkcyjnych fotowoltaikę, biogaz i kogenerację. W czterech fabrykach ma już instalacje PV, w planach są kolejne. Ich moc zainstalowana wynosi od 0,5 MW do 2 MW.

Maspex to polska firma z branży spożywczej posiadająca w swoim portfolio 70 marek i ponad 2,3 tys. produktów, wytwarzanych w 17 zakładach produkcyjnych w Polsce i za granicą. 

Grupa Maspex przyjęła strategię zrównoważonego rozwoju, którą nazwała „Efekt Kolibra”. Według założeń do 2030 roku spółka będzie pozyskiwać ze źródeł odnawialnych do 20 proc. energii elektrycznej wykorzystywanej w jej zakładach produkcyjnych.

REKLAMA

Fotowoltaika w zakładach Maspex

W tej chwili Maspex ma cztery farmy fotowoltaiczne. Pierwszą – o mocy 1 MW – uruchomiła w 2016 roku w Tymbarku. Kolejne instalacje zaczęły działać w tym roku w Wadowicach, Olsztynku i Lublinie. Jak zapowiada spółka, w 2023 roku portfolio farm fotowoltaicznych zwiększy się do siedmiu – po tym jak uruchomione zostaną kolejne farmy PV w Wadowicach, Tymbarku i Łowiczu.

W zależności od lokalizacji nasze instalacje mają moc od 0,5 MW do 2 MW. Skala naszych inwestycji w OZE rośnie i z roku na rok. Obecnie są one już wielomilionowe. Dzięki rozwojowi fotowoltaiki oraz kogeneracji sukcesywnie zwiększymy udział OZE w naszym bilansie energetycznym i coraz bardziej uniezależniamy się od zewnętrznych źródeł energii – mówi Piotr Romańczuk, dyrektor Ochrony Środowiska w Grupie Maspex.

 

REKLAMA

Jak informuje spółka, moc instalacji PV w Olsztynku pozwoli zapewnić do około 40 proc. rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną w magazynie wysokiego składowania. W Tymbarku z kolei po ukończeniu nowych instalacji farmy będą pokrywały łącznie do 20 proc. rocznego zapotrzebowania zakładu na prąd.

Energia z biogazu

Maspex dysponuje też trzema oczyszczalniami ścieków, które wytwarzają biogaz, i korzysta z systemów kogeneracji. Oczyszczalnie działające w Tymbarku, Tychach i Olsztynku odzyskują wodę z oczyszczonych ścieków, a pozyskany w tym procesie biogaz dzięki reaktorom do beztlenowego oczyszczania ścieków staje się wsadem energetycznym do wytwarzania produktów.

Biogaz otrzymywany w procesie oczyszczania ścieków – ponad 6 tys. m3 na dobę – zamieniany jest na energię elektryczną, ciepło i chłód dzięki rozbudowanym systemom kogeneracji, trigeneracji i poligeneracji oraz współspalaniu w zakładowych kotłowniach.

Jak podaje firma, w zakładzie w Tymbarku około 10 proc. zużycia gazu pochodzi z własnego reaktora.

– Szacujemy, że po realizacji inwestycji, które zamkniemy w 2023 roku, udział energii z OZE w Grupie Maspex będzie bliski poziomu 20 proc. W kręgu naszych analiz są również biogazownie,
które pozwoliłyby efektywnie wykorzystać część powstających w naszych zakładach odpadów
– mówi Piotr Romańczuk.

Jak podaje firma, sfinalizowane do tej pory inwestycje proekologiczne Grupy Maspex w zakładach produkcyjnych mają wartość ponad 200 mln zł.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.