Polenergia uruchomi swoją największą farmę fotowoltaiczną

Trwa rozruch technologiczny dużej farmy fotowoltaicznej w województwie lubuskim. To będzie największa instalacja PV w portfelu Grupy Polenergia.
Nowa inwestycja znacząco zwiększy łączną moc farm fotowoltaicznych należących do Polenergii. Wyniesie ona 149 MW po otrzymaniu koncesji na wytwarzanie energii. Największa polska prywatna grupa energetyczna informuje, że złożyła wniosek do Urzędu Regulacji Energetyki o wydanie koncesji, a proces jej udzielania może potrwać od kilku do kilkunastu tygodni.
Sama farma fotowoltaiczna, której rozruch technologiczny rozpoczęła Polenergia, ma moc 67 MW. Powstała w gminach Szprotawa i Niegosławice w województwie lubuskim.
Deweloper wyjaśnia, że rozruch technologiczny farmy fotowoltaicznej Szprotawa jest możliwy po podaniu napięcia na instalacje. Celem jest sprawdzenie paneli fotowoltaicznych, inwerterów oraz stacji transformatorowych, a także połączeń kablowych.
Ponad 100 tys. modułów PV
PV Szprotawa to jak dotąd największa inwestycja fotowoltaiczna w Grupie Polenergia. Farma podzielona jest na dwie części – Szprotawa I i Szprotawa II. Instalacje składają z ponad 107 tys. nowoczesnych dwustronnych modułów PV o łącznej powierzchni ponad 300 tys. m2. Najdłuższe rzędy paneli mają prawie 600 m. Na terenie obu farm działa 214 falowników (zamieniających prąd stały na prąd zmienny) oraz 10 stacji średniego napięcia (z transformatorami podwyższającymi napięcie generowanego prądu).
Farma o łącznej powierzchni ponad 76 ha zwiększy nasze moce wytwórcze zainstalowane w PV do 149 MW już od drugiego półrocza 2025 r., a całkowita moc OZE Polenergii wzrośnie do 641 MW – mówi Adam Purwin, prezes Polenergii.
Budowa farm Szprotawa I i II trwała od marca do grudnia 2024 r. Polenergia uzyskała warunki przyłączenia dla obiektów w 2021 r. W pobliżu farmy PV działa także należąca do Polenergii farma wiatrowa Mycielin. Jest ona oddzielnym podmiotem, dysponujący własną infrastrukturą przyłączeniową.
W planach magazyny energii, wodór pod dużym znakiem zapytania
Przedstawiciel Polenergii wskazuje, że lądowe odnawialne źródła energii są fundamentem biznesu firmy, na którym zamierza ona opierać swój dalszy rozwój.
– Zgodnie z przyjętą strategią nadal zamierzamy umacniać swoją pozycję w tym segmencie poprzez m.in. rozwój wiatrowych i fotowoltaicznych aktywów wytwórczych, ale też wykorzystanie magazynów energii – mówi Łukasz Buczyński, członek zarządu Polenergii odpowiedzialny za m.in. rozwój energetyki lądowej.
W ramach grupy działa obecnie 13 farm wiatrowych i sześć farm fotowoltaicznych o łącznej mocy wytwórczej 574 MW. Po uruchomieniu farm Szprotawa łączna moc lądowych aktywów Polenergii wzrośnie do 641 MW, a liczba farm fotowoltaicznych – do ośmiu.
Polenergia zamierzała również rozwijać projekty wodorowe, które jednak stanęły pod znakiem zapytania. Niedawno spółka zrezygnowała z dalszego zaangażowania w projekt „H2 HUB Nowa Sarzyna: Magazynowanie Zielonego Wodoru”. Był on realizowany przez spółkę we współpracy z Politechniką Wrocławską i uzyskał trzy lata temu dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Celem miało być wykorzystanie zielonego wodoru do produkcji odnawialnego paliwa lotniczego. Uzasadniając swoją decyzję o rezygnacji z projektu, zarząd Polenergii podawał, że „obecne perspektywy realizacji projektu nie dają szans na ukończenie zadań przypisanych do drugiej fazy we wskazanym terminie”. Więcej na ten temat w artykule: Polenergia wycofała się z projektu wodorowego.
Na początku br. spółka zrezygnowała również z dostaw wodoru dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Rzeszów. Za dostawy miała odpowiadać jednostka H2HUB Nowa Sarzyna. Więcej informacji w artykule: Polenergia rezygnuje z dostaw wodoru dla Rzeszowa.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.