Orsted wstrzymał projekt potężnej morskiej farmy wiatrowej Hornsea 4

Duński koncern energetyczny Orsted podjął decyzję o wstrzymaniu rozwoju morskiego projektu wiatrowego w Wielkiej Brytanii w obecnej formie. Instalacja Hornsea 4 miała być jedną z największych morskich farm wiatrowych na świecie.
Wielka morska farma wiatrowa Hornsea 4 miała osiągnąć moc zainstalowaną aż 2,4 GW, jednak w związku z sytuacją rynkową Orsted podjął decyzję, że nie będzie ponosił dalszych wydatków na tę inwestycję. Postanowił również o rozwiązaniu umów z dostawcami.
Decyzja Orsted dotycząca morskiej farmy wiatrowej Hornsea 4, która miała być budowana u wybrzeży Wielkiej Brytanii, wyniknęła z kilku przyczyn. Koncern wskazuje, że od czasu przyznania dla projektu kontraktu różnicowego (CfD) – we wrześniu 2024 r. – zaszły takie niekorzystne zmiany jak wzrost kosztów łańcucha dostaw i podniesienie stóp procentowych, co spowodowało wzrost ryzyka związanego z budową i eksploatacją Hornsea 4 w planowanym harmonogramie.
Kontrakt różnicowy dla projektu Hornsea 4 został przyznany po cenie indeksowanej inflacją na początkowym poziomie 58,87 funtów/MWh (około 295 zł/MWh). W praktyce ta cena od początku działalności farmy wiatrowej byłaby wyższa, ponieważ kontrakt CfD odnosi się do tzw. ceny wykonania z 2012 r.
Kumulacja ryzyka
Dyrektor generalny Orsted podkreślił, że firma w ostatnich miesiącach współpracowała z interesariuszami i dostawcami, aby znaleźć sposób na ograniczenie ryzyka związanego z inwestycją o takiej skali, jednak niekorzystna sytuacja makroekonomiczna, wyzwania związane z łańcuchem dostaw i zwiększone ryzyko wykonawcze, rynkowe i operacyjne spowodowały brak opłacalności projektu.
– Pozostajemy w pełni zaangażowani, jako ważny partner rządu Wielkiej Brytanii, w pomoc w osiągnięciu ambitnego celu budowy morskiej energetyki wiatrowej i doceniamy pracę, jaką wykonano, aby zapewnić jasne ramy wspierające morską energetykę wiatrową. Jednak nasza alokacja kapitału opiera się na ścisłym i skoncentrowanym na wartości podejściu, więc po dokładnej analizie zdecydowaliśmy się zaprzestać rozwoju projektu Hornsea 4 w jego obecnej formie, na długo przed planowaną ostateczną decyzją inwestycyjną – powiedział Rasmus Errboe, prezes Orsted.
Powstanie Hornsea 4 w innym wariancie?
Duński koncern energetyczny zamierza teraz ocenić opcje ewentualnego przyszłego rozwoju projektu Hornsea 4, wciąż bowiem ma prawa do zagospodarowania dna morskiego, umowę o przyłączenie do sieci i pozwolenie na rozwój inwestycji.
– Zachowamy prawa do projektu Hornsea 4 w naszym portfelu deweloperskim i będziemy dążyć do późniejszego rozwoju projektu w sposób, który będzie bardziej wartościowy dla nas i naszych akcjonariuszy – zadeklarował Rasmus Errboe.
Orsted podaje, że w wyniku podjętej decyzji spodziewa się ponieść koszty wyjścia z projektu na poziomie 3,5-4,5 mld koron duńskich (0,5-0,6 mld euro) w 2025 r. Z kolei wpływ na EBITDA może wynieść około 3-3,5 mld koron (0,4-0,5 mld euro), co obejmuje odpis aktywów przesyłowych na morzu i rezerwę na opłaty za anulowanie umów (nie stanowi ona części prognozowanego EBITDA).
Koncern podtrzymuje swoją prognozę EBITDA na 2025 r. (z wyłączeniem nowych umów partnerskich i opłat za anulowanie projektu) na poziomie 25-28 mld koron (3,3-3,7 mld euro).
Morskie farmy wiatrowe Hornsea
Pod koniec 2023 r. Orsted podjął ostateczną decyzję inwestycyjną dotyczącą morskiej farmy Hornsea 3 o planowanej mocy 2,9 GW. Powstaje ona 160 km od Yorkshire, przy wschodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii. Wyposażona będzie w turbiny wiatrowe Siemens Gamesa SG 14-236 DD o jednostkowej mocy 14 MW.
W tej samej strefie, w której powstaje Hornsea 3, Duńczycy zbudowali już morskie farmy wiatrowe Hornsea 1 (1,2 GW) i Hornsea 2 (1,3 GW). Wszystkie te etapy projektu Hornsea łącznie dadzą moc 5,4 GW, a zatem po ukończeniu Hornsea 3 będzie to prawdopodobnie największa na świecie morska farma wiatrowa pod względem zainstalowanej mocy.
Inwestycje Orsted na polskim Bałtyku
Działalność Orsted w obszarze OZE obejmuje budowę i eksploatację morskich i lądowych farm wiatrowych, elektrowni fotowoltaicznych, magazynów energii oraz produkcję energii z biomasy. Firma jest aktywna także w Polsce, gdzie rozwija m.in. projekty morskich farm wiatrowych wspólnie z PGE Polską Grupą Energetyczną.
Na początku tego roku Orsted i PGE poinformowały o podjęciu ostatecznej decyzji inwestycyjnej dotyczącej projektu Baltica 2 o planowanej mocy 1,5 GW. Instalacja ma zacząć produkować energię w pierwszej połowie 2027 r.
Kolejnym etapem zaangażowania PGE i Orsted w polski sektor morskiej energetyki wiatrowej będzie drugi etap morskiej farmy wiatrowej Baltica – Baltica 3 o mocy około 1 GW.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Proste !!! Nie spina się Excel. Za droga technologia.
Kupiłem 11 samochodów elektrycznych i zrezygnowałem z ostatniego 12. To znaczy że jestem przeciwnikiem elektryków? Pozdrawiam myślących.