Największa morska farma wiatrowa na świecie gotowa

Największa morska farma wiatrowa na świecie gotowa
Orsted

Duńska grupa energetyczna Orsted poinformowała o uruchomieniu wszystkich turbin na morskiej farmie wiatrowej Hornsea 2, która powstała u wybrzeży Wielkiej Brytanii. Jest to obecnie największa morska farma wiatrowa na świecie.

Na wielką farmę wiatrową Hornsea 2, która powstała na Morzu Północnym w odległości około 90 km od wybrzeży Wielkiej Brytanii, na wysokości Yorkshire, składa się 165 elektrowni wiatrowych Siemens Gamesa o jednostkowej mocy 8 MW.

Energia z pierwszych turbin zainstalowanych w ramach projektu Horsea 2 trafiła na ląd w grudniu 2021 roku. Teraz główny inwestor – duński koncern energetyczny Orsted – poinformował, że status operacyjny osiągnęły wszystkie turbiny.

REKLAMA

Energia z Hornsea 2 będzie przesyłana do brytyjskiego systemu elektroenergetycznego – do stacji Killingholme w North Lincolnshire – kablami o łącznej długości około 430 km (w tym 390 km to kable podmorskie).

Całkowita ilość produkowanej przez nie energii ma odpowiadać rocznemu zapotrzebowaniu na energię około 2,3 mln brytyjskich gospodarstw domowych.

Udziały do sprzedaży

Orsted nie będzie wyłącznym właścicielem Hornsea 2. Kilka miesięcy temu Duńczycy poinformowali, że sprzedadzą 50 proc. udziałów w tym projekcie funduszom AXA IM Alts oraz Crédit Agricole Assurances, które obejmą po 25 proc. udziałów. Całkowita wartość tej transakcji ma wynieść 3,6 mld funtów i powinna zostać sfinalizowana do końca tego roku po uzyskaniu niezbędnych zgód regulatorów.

Po uruchomieniu produkcji energii Orsted ma odpowiadać za serwis i utrzymanie turbin na Horsea 2, korzystając w tym celu z brytyjskiego portu w Grimsby. Duńska firma będzie również odpowiedzialna za handel energią i usługi bilansowania.

Kolejna największa na świecie inwestycja Orsted

Hornsea 2 stała się największą morską farmą wiatrową na świecie, wyprzedzając zrealizowany wcześniej przez Orsted w pobliżu tej inwestycji projekt Hornsea 1 o mocy 1,218 GW.

REKLAMA

Jeszcze większa ma być farma wiatrowa Hornsea 3, która jest obecnie na etapie planowania i ma osiągnąć docelowo aż 2,852 GW mocy. Dla tego projektu kilka miesięcy temu Orsted zabezpieczył gwarantowany poziom przychodów ze sprzedaży energii w ramach kontraktu różnicowego przyznanego przez brytyjskie władze na okres 15 lat (zabezpieczono stawkę 37,55 GBP/MWh w cenach z 2012 roku).

Orsted

Morska farma wiatrowa Hornsea 3 powstanie w odległości ponad 160 km od wybrzeży Yorkshire i powinna być gotowa w 2027 roku. Na ten projekt ma się złożyć do 231 turbin, które zostaną rozlokowane na powierzchni 696 km2. Elektrownie wiatrowe w ramach wszystkich trzech etapów Hornsea mają zająć powierzchnię przekraczającą 2 tys. km2.

Kiedy zostanie uruchomiona, Hornsea 3 nie będzie jednak prawdopodobnie największą farmą wiatrową na morzu. Około 2026 roku powinna powstać – budowana również w brytyjskiej części Morza Północnego – farma wiatrowa Dogger Bank o mocy 3,6 GW. To wspólny projekt norweskiego Equinora i brytyjskiej firmy SSE.

Do tej inwestycji elektrownie wiatrowe dostarczy General Electric. Chodzi o najnowsze turbiny Haliade-X o jednostkowej mocy wynoszącej przynajmniej 12 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.