REKLAMA
 
REKLAMA

Duńczycy rozpoczną kolejny etap największej farmy wiatrowej na świecie

Duńczycy rozpoczną kolejny etap największej farmy wiatrowej na świecie
Orsted

To ma być docelowo największa morska farma wiatrowa na świecie. Duński koncern Orsted rozwijający projekt Hornsea podjął ostateczną decyzję inwestycyjną dotyczącą trzeciego etapu tej inwestycji.

Hornsea 3 to prowadzony przez koncern energetyczny Orsted projekt morskiej farmy wiatrowej o planowanej mocy 2,9 GW. Powstanie ona przy wschodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii, 160 km od Yorkshire. W tej samej strefie Duńczycy zbudowali już morskie farmy wiatrowe Hornsea 1 (1,2 GW) i Hornsea 2 (1,3 GW). Obie farmy wiatrowe są obsługiwane z centrum operacyjnego i serwisowego Orsted w Grimsby.

Teraz duński koncern poinformował o podjęciu ostatecznej decyzji inwestycyjnej (FID) w sprawie projektu Hornsea 3. Ta morska farma wiatrowa ma produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu ponad 3,3 mln brytyjskich domów. Orsted podaje, że w fazie konstrukcyjnej projekt zapewni do 5 tys. miejsc pracy. Budowa również będzie obsługiwana z centrum w Grimsby.

REKLAMA

Wszystkie 3 etapy projektu Hornsea łącznie dadzą moc 5,4 GW. Jak informuje Orsted, będzie to wówczas największa na świecie morska farma wiatrowa pod względem zainstalowanej mocy.

Mało atrakcyjny kontrakt różnicowy

Projekt Hornsea 3 ma być sfinalizowany do końca 2027 r. W lipcu zeszłego roku koncern uzyskał dla tej inwestycji kontrakt różnicowy (CfD) po cenach z 2012 r. indeksowanych inflacją (37,35 funtów/MWh). Jak informuje, zasady brytyjskiej aukcji pozwalają jednak na zmniejszenie zakresu mocy elektrowni wiatrowych, z których produkcja energii będzie objęta kontraktem CfD. Orsted zamierza z tego skorzystać, żeby część generacji z Hornsea 3 zgłosić w kolejnej planowanej przez Londyn aukcji dla offshore i uzyskać docelowo wyższą stawkę za energię.

Orsted wspomina o możliwym ewentualnym rozwoju w przyszłości kolejnego etapu Hornsea – Hornsea 4 o mocy do 2,6 GW. Projekt miał otrzymać w tym roku pozwolenie na budowę od rządu Wielkiej Brytanii. Zostanie zgłoszony w nadchodzącej aukcji CfD. Łącznie wszystkie etapy stworzyłyby więc klaster morskich farm wiatrowych o mocy przekraczającej 7 GW.

Kluczowe umowy

Inwestor zawarł już wszystkie główne kontrakty dla Hornsea 3. Wśród nich jest umowa z Siemens Gamesa na dostawę morskich turbin wiatrowych SG 14-236 DD o jednostkowej mocy 14 MW. Poza tym koncern podpisał umowę na dostawy monopali z fabryki SeAH Wind w Teesside – będzie pierwszym i głównym klientem tego zakładu produkcyjnego. Umowa z Orsted była podstawą decyzji inwestycyjnej SeAH o budowie nowej fabryki tych komponentów w Wielkiej Brytanii.

Orsted zaznacza, że większość nakładów inwestycyjnych dla projektu została zakontraktowana jeszcze przed ostatnią presją inflacyjną, dlatego udało się zagwarantować konkurencyjne ceny w całym łańcuchu dostaw. Koncern spodziewa się niższych kosztów operacyjnych w przypadku Hornsea 3 dzięki wykorzystaniu większych turbin wiatrowych i synergii z projektami Hornsea 1 i 2.

REKLAMA

– Hornsea 3 będzie kamieniem węgielnym w realizacji celów rządu Wielkiej Brytanii w zakresie klimatu i czystej energii; jednocześnie zwiększy niezależność energetyczną i stworzy lokalne miejsca pracy. Nasza decyzja o budowie Hornsea 3 jest wyrazem zaufania do brytyjskiego rynku morskiej energetyki wiatrowej. Nadal inwestujemy w brytyjską infrastrukturę czystej energetyki i lokalny łańcuch dostaw – powiedział Duncan Clark, dyrektor Orsted ma Wielką Brytanię i Irlandię.

Wielka Brytania zamierza do 2030 r. uruchomić morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy 50 GW. Duński koncern uznaje ten kraj za swój kluczowy rynek offshore. Obecnie rozwija na wodach brytyjskich 12 projektów morskich farm wiatrowych.

Wielka Brytania przyciąga potężne inwestycje morskie

Klaster morskich farm wiatrowych Hornsea po zakończeniu 3 etapów będzie największą morską instalacją wiatrową na świecie z mocą zainstalowaną 5,4 GW. Na drugim miejscu znajdzie się inwestycja rozwijana również w Wielkiej Brytanii – Dogger Bank. Jej docelowa moc osiągnąć ma 3,6 GW.

Na morską farmę wiatrową Dogger Bank składają się projekty Creyke Beck A (1,26 GW), Creyke Beck B (1,2 GW) oraz Teeside (1,2 GW). Jest ona budowana wspólnie przez brytyjskiego dewelopera SSE Renewables, norweski koncern Equinor oraz norweską spółkę Vargronn.

W tym roku jednak została podjęta również decyzja o wstrzymaniu prac nad dużą morską farmą wiatrową w Wielkiej Brytanii. Szwedzki  koncern Vattenfall zrezygnował z rozwoju projektu morskiej farmy wiatrowej Norfolk Boreas o mocy 1,4 GW. Powodem miało być znaczne pogorszenie się warunków rynkowych od czasu podpisania 15-letniego kontraktu różnicowego w ubiegłym roku.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA