
Nowy rekord fotowoltaiki wykonanej z krzemu i perowskitu
Chiński producent Trinasolar ogłosił osiągnięcie dwóch nowych rekordów świata w zakresie tandemowych modułów perowskitowo-krzemowych. Oba wyniki uzyskały certyfikaty niezależnych instytutów.
Chiński producent Trinasolar ogłosił osiągnięcie dwóch nowych rekordów świata w zakresie tandemowych modułów perowskitowo-krzemowych. Oba wyniki uzyskały certyfikaty niezależnych instytutów.
Szwajcarska firma Meyer Burger miała być gwiazdą odradzającego się przemysłu fotowoltaicznego w Europie. Szybko otworzyła największą europejską fabrykę paneli fotowoltaicznych, jednak potem szybko ją zamknęła, przenosząc się z działalnością produkcyjną do USA...
Konflikt w Saule Technologies przybiera na sile. Olga Malinkiewicz odwołana z zarządu z inicjatywy akcjonariuszy Columbus Energy i DC24 wydała oświadczenie, w którym informuje o działaniach niezgodnych ze statusem spółek Saule Technololgies...
Nagrodę The Smarter E Award podczas ostatnich targów Intersolar 2025 zdobyła chińska firma Longi za moduł fotowoltaiczny HI-MO X10. Jury doceniło innowacyjną konstrukcję, wysoką wydajność oraz zaawansowaną technologię optymalizacji cieniowania, która minimalizuje straty mocy i ryzyko przegrzewania.
Nie udało się wypracować porozumienia między założycielką Saule Technologies Olgą Malinkiewicz i głównymi inwestorami w spółce. Malinkiewicz została odwołana z zarządu Saule. Columbus Energy zapowiada ratowanie firmy pracującej nad polską technologią ogniw fotowoltaicznych z perowskitu.
Wyniki największego producenta paneli fotowoltaicznych na świecie za pierwszy kwartał 2025 r. potwierdzają trudną sytuację producentów modułów, którzy po rekordowych spadkach cen paneli nie są w stanie wypracować zysku.
Naukowcy z Niemiec sprawdzili, jaka jest różnica pomiędzy mocą modułów fotowoltaicznych deklarowaną przez producentów a rzeczywistą mocą wynikającą z przeprowadzonych badań.
Czołowy chiński producent ogniw i paneli fotowoltaicznych pochwalił się nowym rekordem sprawności tandemowego ogniwa składającego się z warstwy krzemu i perowskitu. Co istotne, rekordowe ogniwo ma standardowe, przemysłowe wymiary, co przybliża technologię opracowaną przez Chińczyków do seryjnej produkcji.
Mimo spowolnienia w inwestycjach w domowe instalacje fotowoltaiczne zeszły rok okazał się rekordowy dla amerykańskiego sektora fotowoltaicznego pod względem budowy nowych mocy. Rok 2024 był także rekordowy dla amerykańskiego przemysłu solarnego...
Czołowy chiński producent paneli fotowoltaicznych LONGi ogłosił pobicie światowego rekordu sprawności krzemowego ogniwa fotowoltaicznego. Przy okazji chińska firma zaprezentowała nowy moduł o świetnej sprawności 24,8%. Wkrótce możemy spodziewać się wprowadzenia na rynek modułów o jeszcze większej sprawności.
Nowe moduły fotowoltaiczne ze Szwajcarii znajdą zastosowanie w projektach z zakresu fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (Building Integrated Photovoltaic, BIPV), w szczególności będzie je można wykorzystać do budowy szklarni czy hal przemysłowych, dla których dostęp światła słonecznego jest szczególnie pożądany.
Tak twierdzą przedstawiciele niemieckiej firmy 1KOMMA5°, zapewniając że koszt wytwarzania energii za pośrednictwem ich nowych modułów fotowoltaicznych pozostaje na bardzo konkurencyjnym poziomie, a klienci końcowi docenią wykorzystanie lokalnego łańcucha dostaw...
Chiński producent twierdzi, że moduły perowskitowo-krzemowe stanowią przyszłość fotowoltaiki, gwarantując wysoką sprawność, która w warunkach teoretycznych wynosi aż 43 proc.
Polski producent paneli fotowoltaicznych ML System ogłosił aktualizację strategii rozwoju. Jednocześnie spółka wdrożyła program mający na celu poprawę płynności.
Bazująca na technologii ogniw HPBC 2.0 nowa seria paneli fotowoltaicznych chińskiego producenta ma oferować wyższą wydajność w porównaniu do konkurencyjnych modułów z ogniwami TOPCon.