Teslą po Europie, czyli 3 000 km w poszukiwaniu energetycznych innowacji

Teslą po Europie, czyli 3 000 km w poszukiwaniu energetycznych innowacji
Tesla Model S / Tesla press

14 lipca 2014 r. w Pradze wystartowała „Go & See Tour 2014”, czyli wyprawa zorganizowana przez pracowników koncernu RWE, która zbada poziom gotowości wybranych krajów Europy na rewolucję e-mobility. Podczas podróży zaplanowanej na 13 dni, pracownik RWE – Tim – wraz z załogą, odwiedzą 5 europejskich krajów: Czechy, Niemcy, Wielką Brytanie, Belgię i Holandię.

Wszędzie tam poszukiwać będą innowacyjnych projektów energetycznych, takich jak: energetycznie samowystarczalne budynki czy najnowsze inteligentne systemy dystrybucji energii elektrycznej. Jak przystało na projekt dotyczący innowacyjności, team RWE, po europejskich drogach, będzie poruszać się międzynarodowym symbolem technologii e-mobility czyli samochodem Tesla S o mocy 420 koni mechanicznych i zasięgu 430 km.

– Na starcie tegorocznej edycji “RWE Go & See Tour 2014” chciałbym życzyć zespołowi wspaniałych doświadczeń związanych z odkrywaniem innowacyjnych rozwiązań w energetyce. Podróż, która ze względu na dystans mogłaby być śmiało nazwana e-mobility Tour de France, jest jednocześnie wielkim testem e-mobility – powiedział Filip Thon, Prezes RWE Polska i Członek Zarządu RWE Retail.

REKLAMA

– E-mobility jest integralną częścią transformacji systemu energetycznego. RWE we współpracy z producentami samochodów stymuluje rozwój innowacji w tej dziedzinie poprzez upowszechnianie na terenie Europy infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych – RWE udostępniło pierwszą w Polsce sieć stacji do ładowania samochodów elektrycznych – dodaje Filip Thon.

REKLAMA

Na trasie wyprawy zorganizowanej przez pracowników międzynarodowych oddziałów koncernu RWE znalazły się m.in. pilotażowy projekt RWE dot. inteligentnej sieci dystrybucji energii elektrycznej – Smart Country w Eifel oraz AmpaCity w Essen. W Holandii Tesla odwiedzi m.in. stadion klubu piłkarskiego FC Groningen. Na jego dachu fundacja „1miljoenwatt”, spółka należąca do RWE – Essent oraz FC Grononigen zainstalowały system solarny w ramach akcji crowdfundingowej. Kolejnym przystankiem „Go & See Tour 2014” będzie biuro spółki w  Brukseli, skąd zarządzana jest europejska transformacja energetyczna. W siedzibie brytyjskiej spółki RWE – npower – do Tesli dołączą inne pojazdy elektryczne tworząc konwój, który będzie jej towarzyszył w drodze przez hrabstwo West Midlands do finałowego punktu trasy w Newcastle.

RWE jest liderem innowacyjności w dziedzinie e-mobility. W Niemczech spółka współpracuje aktualnie z 70 zakładami gospodarki komunalnej tworząc największą sieć stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Do marca 2014 r. na terenie Europy funkcjonowało ponad 3 000 takich punktów. RWE jest zaangażowane w 11 projektów e-mobility o charakterze R&D w Niemczech, rynkach UE oraz w USA.

Wyprawę „Go & See Tour 2014” można śledzić bezpośrednio na blogu pod tym adresem. Codziennie będzie można na nim znaleźć raporty dotyczące wyników europejskiego testu e-mobility. 

RWE