REKLAMA
 
REKLAMA

Innowacyjny system ładowania pojazdów elektrycznych od polskiego producenta

Innowacyjny system ładowania pojazdów elektrycznych od polskiego producenta
Fot. Ekoenergetyka

Polski producent infrastruktury ładowania dla pojazdów elektrycznych wprowadza na europejski rynek system ładowania dostosowany do potrzeb operatorów punktów ładowania (CPO).

Na skandynawskim rynku infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych pojawi się opracowany przez zielonogórską firmę Ekoenergetyka innowacyjny system ładowania.

Inteligentna jednostka zasilająca AXON Side 360 DLBS  jest połączona z maksymalnie sześcioma jednostkami satelitarnymi SAT400. To pozwala na stworzenie wielostanowiskowych węzłów ładowania. Dynamiczny system równoważenia obciążenia ma efektywnie rozdzielać moc między pojazdy podłączone do satelitów, które wyposażono w opatentowany system zarządzania kablami. Rozwiązanie to firma zademonstrowała na Nordic EV Summit w stolicy Norwegii.

REKLAMA

System jest dostosowany do potrzeb operatorów punktów ładowania, którzy rozbudowują infrastrukturę ładowania w ciasnych przestrzeniach miejskich. Nacisk położono na szybki czas ładowania i efektywne zużycie energii przy minimalnych stratach.

Nowe stacje ładowania mogą pracować w temperaturach od -35 do +55 st. C. Są także odporne na uszkodzenia. Wyposażono je w 19-calowy ekran, który umożliwia niezależne zarządzanie treściami reklamowymi i jest kompatybilny z różnymi systemami płatności.

Ekoenergetyka zapewnia całodobowy zdalny monitoring i serwis swoich stacji ładowania z siedziby w Zielonej Górze. Zaawansowane systemy pozwolą na obsłużenie prawie 60 proc. zgłoszonych awarii.

92 proc. sprzedanych samochodów to elektryki

Norwegia jest wiodącym europejskim rynkiem dla pojazdów elektrycznych. W styczniu br. stanowiły one aż 92 proc. sprzedaży nowych samochodów w porównaniu z zaledwie 11 proc. w Europie.

Plany Norwegii zakładają obniżenie emisji CO2 w 2030 r. o 55 proc. w stosunku do poziomu z 1990 r. Od przyszłego roku w tym kraju sprzedawane będą wyłącznie samochody osobowe i kompaktowe samochody dostawcze o zerowej emisji.

REKLAMA

Polskie ładowarki w Europie

Nowa oferta Ekoenergetyki dla skandynawskich CPO jest następstwem ogłoszonego w lutym kontraktu na dostarczenie do 140 ładowarek dla szwedzkiej firmy Nobina, największego skandynawskiego operatora transportu publicznego. Więcej o tej transakcji w artykule: Polskie stacje ładowania zasilą autobusy w Skandynawii.

W Europie Ekoenergetyka dostarcza już 20 proc. stacji ładowania dla autobusów miejskich. Teraz zielonogórska firma rozwija swoją ofertę dla operatorów, którzy zapewniają ładowanie także prywatnych samochodów osobowych.

W ubiegłym roku Ekoenergetyka ogłosiła kontrakty na dostawę ładowarek dla portugalskiego operatora punktów ładowania Powerdot, który oferuje ponad 3500 punktów ładowania. Zielonogórski producent infrastruktury ładowania dostarczy swoje stacje także dla Ionity, operatora punktów ładowania należącego do Audi, BMW, Forda, Hyundai-Kia, Mercedes-Benz i Porsche.

Umowę na zakup ładowarki Axon Easy 400 podpisał z Ekoenergetyką także niemiecki oddział Orlenu – Orlen Deutschland. Firma zawarła również kontrakt z Wennstrom E-mobility na dostawy swoich stacji ładowania w Danii, Norwegii, Szwecji i Finlandii.

Rozwój Ekoenergetyki w Polsce i za granicą wspiera Enterprise Investors, wiodący fundusz private equity w Europie Środkowej, który w ubiegłym roku objął znaczący pakiet mniejszościowy. Fundusz planuje zainwestować ponad 45 mln euro w projekty e-mobilności. Założona w 2009 r. zielonogórska firma zatrudnia ponad tysiąc osób.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Tylko wyświetlacz do wpisywania danych jest tak nisko, że trzeba na kolanach wpisywać dane do zakupu energii. 🤔Może to nowy trend!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA