REKLAMA
 
REKLAMA

Polskie stacje ładowania zasilą autobusy w Skandynawii

Polskie stacje ładowania zasilą autobusy w Skandynawii
Fot. Ekoenergetyka

Polski producent infrastruktury ładowania dla pojazdów elektrycznych dostarczy stacje ładowania autobusów skandynawskiemu operatorowi transportu publicznego.

140 ładowarek do autobusów elektrycznych zielonogórskiej Ekoenergetyki trafi do firmy Nobina. To największy skandynawski operator transportu publicznego.

Do końca roku w czterech zajezdniach autobusowych w Sztokholmie Ekoenergetyka zainstaluje ładowarki Axon Easy 120 kW i 180 kW. Urządzenia rozpoczną pracę do stycznia 2025 r.

REKLAMA

Bezemisyjny transport dla miliona pasażerów

Nobina dysponuje największą bezemisyjną flotą autobusową w całej Skandynawii, każdego dnia przewożąc milion pasażerów.  Grupa działa w Szwecji, Norwegii, Danii i Finlandii, gdzie zatrudnia 13 tys. osób.

W Europie Ekoenergetyka dostarcza już 20 proc. stacji ładowania dla autobusów miejskich. Kontrakt z Nobina jest częścią planowanej ekspansji zielonogórskiej firmy w regionie skandynawskim, uznawanym za jeden z najszybciej rozwijających się rynków pojazdów elektrycznych na świecie.

Ekoenergetyka zapewnia całodobowe usługi zdalnego monitorowania stacji ładowania ze swojej zielonogórskiej siedziby. Zaawansowane systemy firmy pozwalają na zdalne naprawy i umożliwiają rozwiązywanie prawie 60 proc. zgłaszanych problemów.

REKLAMA

Polskie ładowarki w Europie

Zielonogórski producent wyposażył w infrastrukturę ładowania kilku europejskich operatorów transportu publicznego. Urządzenia stanęły już w Barcelonie, Berlinie, Hamburgu i Paryżu.

Dzięki inwestycji funduszu private equity Enterprise Investors firma szybko rozwija się na rynku, dostarczając stacje ładowania także operatorom punktów ładowania (CPO), którzy świadczą usługi dla indywidualnych kierowców pojazdów elektrycznych.

Ekoenergetyka dostarczyła już ładowarki portugalskiemu operatorowi punktów ładowania Powerdot. Działa on w modelu Destination Charging, zapewniając technologię ładowania pojazdów z napędem elektrycznym w centrach handlowych i przestrzeniach komercyjnych. Niedawno spółka ogłosiła zawarcie umowy na dostarczanie stacji ładowania dla Ionity, operatora punktów ładowania należącego do Audi, BMW, Forda, Hyundai-Kia, Mercedes-Benz i Porsche.

Rozwój Ekoenergetyki w Polsce i za granicą wspiera Enterprise Investors, wiodący fundusz private equity w Europie Środkowej, który w ubiegłym roku objął znaczący pakiet mniejszościowy. Fundusz planuje zainwestować ponad 45 mln euro w projekty  e-mobilności. Założona w 2009 r. firma zatrudnia ponad tysiąc osób.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA