Przez nowe regulacje UE w zakresie emisji CO2 wzrosną ceny aut, ale spadną koszty ich eksploatacji. Jak bardzo?

Przez nowe regulacje UE w zakresie emisji CO2 wzrosną ceny aut, ale spadną koszty ich eksploatacji. Jak bardzo?
ComputerHotline, flickr cc-by-2.0

{więcej}Eksperci z Cambridge Econometrics przygotowali raport, w którym ocenili koszty i korzyści z wdrożenia nowych, proponowanych przez Brukselę standardów w zakresie emisji CO2 w transporcie drogowym. 

Jak wynika z raportu „An Economic Assessment of Low Carbon Vehicles”, wprowadzenie nowych celów w zakresie ograniczenia emisji spalin w pojazdach poruszających się po unijnych drogach przełoży się na wzrost przeciętnej ceny samochodu o ok. 1000-1100 €. Z drugiej strony kierowcy bardziej ekologicznych, a więc i zużywających mniej paliwa samochodów – zdaniem naukowców z Cambridge Econometrics – mogą liczyć na roczne oszczędności na paliwie na poziomie ok. 400€ – w porówniu od pojazdów wyprodukowanych w roku 2010.

REKLAMA

Obliczenia wykonano przy założeniu, że maksymalna emisja CO2 zostanie ograniczona do 95 g/km w przypadku samochodów osobowych oraz do 147 g/km w przypadku aut ciężarowych. Jednocześnie, jak zaznaczają autorzy raportu, w swoich obliczeniach nie uwzględnili faktu, że mniejsze zużycie paliwa może skłaniać kierowców do częstszego korzystania ze swoich aut – co jeszcze bardziej zwiększy korzyści z posiadania bardziej energooszczędnych pojazdów. 

REKLAMA

Komisja Europejska zgłosiła chęć wprowadzenia nowych standardów w emisji CO2 w transporcie w obiegłym roku. Unijna komisarz ds. klimatu Connie Hedegaard mówiła wówczas – Nasze propozycje mają na celu nie tylko ochronę klimatu i zwiększenie oszczędności konsumentów, ale także powinny zwiększyć konkurencyjność i innowacyjność europejskiego przemysłu samochodowego
gramwzielone.pl