Tesla Model E. Ile będzie kosztować?

Tesla Model E. Ile będzie kosztować?
Tesla Motors Events, flickr cc-by

{więcej}Od dłuższego czasu Elon Musk, szef producenta samochodów elektrycznych (EV) Tesla, zapowiada, że cenę nowego modelu EV, który Tesla wypuści na rynek w najbliższych latach, uda się obniżyć znacznie poniżej ceny Modelu S. 

Jak zapowiada Tesla, nowy model elektrycznego auta – Model E – w porównaniu do obecnie sprzedawanego, bardziej ekskluzywnego Modelu S będzie o 20% mniejszy, a także dużo tańszy. 

Tesla zakłada, że Model E, który pomieści baterię o mocy 48 kWh i którego zasięg na w pełni naładowanej baterii wyniesie 200 mil, będzie kosztować ok. 35 tys. dolarów. Obniżeniu ceny do tego poziomu ma służyć m.in. obniżenie kosztów baterii dzięki planowanemu przez Teslę uruchomieniu gigantycznej fabryki baterii samochodowych i osiągniętym dzięki temu korzyściom skali. 

REKLAMA
REKLAMA

Gigafactory”. Tesla zbuduje fabrykę baterii samochodowych za 5 mld $.

Według raportu opublikowanego przez firmę Stanphyl Capital Management, koszt baterii wykorzystywanych przez Teslę wynosi obecnie ok. 260 dol./kWh. Jeśli przyjmiemy taką cenę, koszt baterii o pojemności 48 kWh do Modelu E wyniósłby ponad 12 tys. dolarów. Dzięki uruchomieniu „Gigafactory”, Tesla chce obniżyć koszt produkcji baterii samochodowych o 35%. Jeśli tak się stanie, koszt baterii o pojemności 48 kWh, którą Tesla chce umieścić w Modelu E, spadnie do ok. 8 tys. dolarów. 

Obniżeniu ceny Modelu E ma sprzyjać także zmniejszenie jego rozmiarów, wagi, a więc ilości potrzebnych surowców i komponentów oraz dodatkowych funkjonalności, które posiada znajdująca się w segmencie premium Tesla Model S.

gramwzielone.pl