Orlen chce rozwijać wodór na Litwie

Orlen chce rozwijać wodór na Litwie
Orlen

Rząd w Wilnie utworzył platformę mającą na celu rozwój technologii wodorowych. Zaangażowała się w nią m.in. litewska spółka Orlenu.

Litewskie ministerstwo energii podkreśla w komunikacie na temat nowej inicjatywy, że technologie wodorowe są kluczem do realizacji narodowej i unijnej strategii energetycznej, zakładających odchodzenie od paliw kopalnych i redukcję emisji CO2.

– Technologie wodorowe mogą przyczynić się do transformacji energetyki, pomagając w zazielenieniu przemysłu i transportu. Aby wykorzystać potencjał wodoru na Litwie, musimy zmobilizować inwestycje, tworzenie prawa, rynek i potencjał naukowy – tłumaczy przyczyny powołania nowej wodorowej inicjatywy litewski minister energii Žygimantas Vaičiūnas.

REKLAMA

W działalność nowej platformy, która skupia litewskie agencje rządowe, instytuty i firmy, zaangażowała się także spółka Orlen Lietuva AB.

Litewski rząd zapowiada uwzględnienie wodoru w swojej strategii energetycznej i zaktualizowanie w tym celu krajowego planu na rzecz energii i klimatu.

Wilno wykonało już zresztą pierwsze kroki w tym zakresie, proponując, aby do 2030 roku 5 proc. energii zużywanej w litewskim transporcie pochodziło z biometanu i zielonego wodoru. Obecnie ta propozycja jest przedmiotem dyskusji w litewskim parlamencie.

Ponadto litewskie władze przewidziały przeznaczenie 2 mln euro na badania związane z zielonym wodorem i wykorzystaniem go w ramach infrastruktury gazowej.

REKLAMA

Wilno przypomina, że Unia Europejska chce doprowadzić do powstania do 2024 roku elektrolizerów o mocy 6 GW wytwarzających energię przy pomocy odnawialnej energii elektrycznej. To ma się przełożyć na produkcję do 1 mln ton czystego wodoru rocznie.

Z kolei do roku 2040 UE planuje uruchomienie elektrolizerów o mocy przynajmniej 40 GW i produkcję do 10 mln ton zielonego wodoru.

Zgodnie ze strategią energetyczną Litwy, do roku 2030 odnawialne źródła energii mają odpowiadać za 45 proc. krajowego miksu wytwarzania, a w roku 2050 mają wypełnić go całkowicie.

Kluczowa rola ma przypaść energetyce wiatrowej, której udział w krajowym wytwarzaniu zielonej energii elektrycznej ma wynieść nie mniej niż 55 proc. w roku 2030 i co najmniej 65 proc. w roku 2050. Wcześniej obecną generację z wiatru Litwini mają podwoić około roku 2025.

Aby osiągnięcie ambitnych litewskich celów jeśli chodzi o OZE stało się możliwe, przyjęto, że do roku 2030 będzie potrzeba około 7 TWh zielonej energii rocznie, natomiast do roku 2050 około 18 TWh. W tym około 50-55 proc. ma pochodzić z wiatru.

Ostatnio litewski minister Žygimantas Vaičiūnas zapowiedział, że pracę systemu energetycznego na Litwie będą wspierać ogromne bateryjne magazyny energii. Więcej na ten temat w artykule: Ogromne magazyny energii powstaną na Litwie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.