NFOŚiGW uruchamia dofinansowanie na wodór

NFOŚiGW uruchamia dofinansowanie na wodór
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Projekty dotyczące produkcji, transportu, magazynowania i wykorzystania wodoru mogą uzyskać dofinansowanie z programu Nowa Energia, który uruchamia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do podziału jest 300 mln zł i jest to tylko część całego budżetu programu Nowa Energia, w którym dofinansowanie ma być przyznane także w innych obszarach związanych z zero- i niskoemisyjną energetyką i efektywnością energetyczną.

W pilotażowym naborze wniosków przewidziano 300 mln zł z budżetu całego programu Nowa Energia mającego wynieść aż 2,5 mld zł.

Wspierane będą przedsięwzięcia mające na celu rozwój technologii i produkcji bezemisyjnego wodoru oraz technologii przesyłania i wykorzystania wodoru, w tym m.in. technologii dostosowania infrastruktury do transportu wodoru, magazynowania wodoru, wykorzystania wodoru w transporcie drogowym, kolejowym lub wodnym, wykorzystujących synergiczne efekty pomiędzy łączeniem sektorów.

REKLAMA

Narodowy Fundusz zaprasza przedsiębiorców do składania wniosków od 18 marca. W doborze projektów do programu kluczowe będzie spełnienie kryterium innowacyjności oraz opłacalności ekonomicznej, zgodnie z definicją określoną w programie.

Jak podkreśla pełnomocnik rządu ds. OZE, wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska, pierwszy nabór w programie Nowa Energia, który dotyczy technologii wodorowych, wpisuje się w założenia Strategii Wodorowej do roku 2030, którą opracowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Określone w strategii cele powinny również budować kompetencje polskiego przemysłu w zakresie produkcji, transportu, magazynowania i wykorzystania wodoru – mówi Ireneusz Zyska.

Z kolei prezes NFOŚiGW prof. Maciej Chorowski podkreśla w komentarzu na temat pilotażowego naboru, że technologie wodorowe są bardzo wymagające pod względem inżynierskim i spełnienia warunków bezpieczeństwa.

REKLAMA

Dzięki programowi Nowa Energia zostaną wdrożone rozwiązania mające szansę na szybkie umiędzynarodowienie ze względu na rosnącą w skali globalnej rolę wodoru w procesach konwersji i magazynowania energii – zapewnia prof. Maciej Chorowski.

Czekamy na tych, którzy planują uruchomić produkcję nowego wyrobu w zakresie gospodarki wodorowej lub wdrożyć nową technologię wodorową we własnej działalności – dodaje wiceprezes NFOŚiGW Artur Lorkowski.

NFOŚiGW planuje już kolejne nabory w innych obszarach tematycznych w programie Nowa Energia. W czerwcu Fundusz ma przyjmować wnioski o dofinansowanie projektów w zakresie plusenergetycznych budynków, a w sierpniu w kolejnych obszarach: inteligentne miasta energii, wielopaliwowe bloki z magazynami ciepła lub chłodu oraz stabilne i bezemisyjne źródła energii, a także samowystarczalne klastry energetyczne.

Przedsiębiorcy będą mogli uzyskać pożyczkę w wysokości do 85 proc. kosztów kwalifikowanych z możliwością premii innowacyjnej w wysokości do 20 proc. kapitału wypłaconej pożyczki po uzyskaniu efektu rzeczowego, ale nie więcej niż 10 mln zł.

Jeżeli na etapie realizacji okaże się, że konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych prac B+R, beneficjent będzie mógł ubiegać się o dodatkową dotację.

Dla beneficjentów, którzy chcieliby powtórzyć wdrożenie i skalować zastosowanie wdrożonej technologii, NFOŚiGW zaoferuje dodatkowo umorzenie do 25 proc. pożyczki.

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.