REKLAMA
 
REKLAMA

Jest warunkowa decyzja inwestycyjna dla Baltic Power

Jest warunkowa decyzja inwestycyjna dla Baltic Power
For. Pixabay - Jose Antonio Alba

Rada Nadzorcza Orlen podjęła warunkową decyzję inwestycyjną dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, co umożliwi finalizację etapu projektowego. Po zakończeniu procesu pozyskiwania finansowania oraz skompletowaniu pozwoleń budowlanych jeszcze w tym roku ma rozpocząć się budowa. 

Wspólna inwestycja ORLEN i Northland Power to najbardziej zaawansowany projekt offshore wind, jaki powstaje w Polsce.  Projekt Baltic Power, w którym Orlen posiada ponad 51 proc. udziałów dysponuje budżetem szacowanym na około 4,73 mld euro.

Inwestycja ma być finansowana w formule Project Finance, czyli modelu, w którym spłata zobowiązań oparta będzie na przyszłych nadwyżkach finansowych, jakie wygeneruje projekt. Taka formuła finansowania jest szczególnie korzystna dla inwestycji, które wymagają znacznych nakładów i czasu zanim osiągną pełną wydajność. Do takich projektów należą budowa i eksploatacja morskich farm wiatrowych. Wybrana formuła finansowania wpisuje się przy tym w założenia finansowe zaktualizowanej strategii ORLEN2030.

REKLAMA

Projekt Baltic Power  ma już wszystkie pozwolenia na budowę lądowej części inwestycji, a także pozwolenie na budowę morskiego przyłącza elektroenergetycznego, które posłuży do wyprowadzenia energii z farmy na ląd. Zabezpieczono także umowy na kluczowe komponenty farmy, takie jak turbiny, morskie i lądowe stacje elektroenergetyczne, kable i fundamenty. Zakontraktowano ich produkcję, transport i montaż. Ostatnim warunkiem osiągnięcia finalnej decyzji inwestycyjnej pozostaje uzyskanie pozwoleń na budowę dla morskiej części inwestycji.

REKLAMA

9 GW mocy zainstalowanych do 2030 roku

Budowa morskiej farmy wiatrowej Baltic Power jest jednym z kluczowych projektów Grupy Orlen dla realizacji strategicznego celu osiągnięcia 9 GW mocy zainstalowanych w energetyce odnawialnej do 2030 roku. Farma powstanie około 23 km od brzegu, na wysokości Łeby i Choczewa. Na projekt zloży się 76 najnowocześniejszych turbin wiatrowych o mocy jednostkowej 15 MW. Zgodnie z harmonogramem montaż fundamentów na Baltic Power rozpocznie się w 2024 roku, w kolejnym montowane będą turbiny, kable i stacje, a w 2026 roku farma ma zostać oddana do użytku, produkując ilość energii równą zapotrzebowaniu ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

 

REKLAMA
Komentarze

Dlaczego przy średnich cenach energii za Lipiec wymoszących 0.52gr/ kWh płaci się nawet 1,3zł/kWh?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA