Brytyjczycy zbudują sieć stacji ładowania biometanem

Brytyjczycy zbudują sieć stacji ładowania biometanem
CNG Fuels

Na Wyspach postanie sieć stacji tankowania zielonym gazem. Za inwestycją stoi forma CNG Fuels, którą na ten cel właśnie pozyskała fundusze w wysokości 80 mln funtów. Brytyjska firma już teraz posiada stacje umożliwiające codzienne tankowanie biometanem kilku tysięcy pojazdów ciężarowych.

Fundusze pozyskane przez CNG Fuels od firmy Foresight Group mają umożliwić wybudowanie na terenie Wielkiej Brytanii w ciągu dwóch lat przynajmniej 14 stacji tankowania biometanem, z których będą mogły korzystać samochody ciężarowe.

Ruch samochodów ciężarowych na Wyspach odpowiada za 4,5 proc. emisji CO2 generowanych przez brytyjską gospodarkę.

REKLAMA

Wcześniej w tym miesiącu w pobliżu Birmingham CNG Fuels uruchomił swoją piątą stację tankowania paliwem określanym jako Bio-CNG, która może zasilać codziennie do 500 pojazdów ciężarowych.

Wszystkie pięć stacji jest w stanie zasilać codziennie około 2 tys. ciężarówek. Szósta stacja, zlokalizowana w pobliżu Liverpoolu, zostanie uruchomiona w przyszłym miesiącu.

Po uruchomieniu kolejnych czternastu stacji infrastruktura zbudowana przez brytyjską firmę ma umożliwiać tankowanie w ciągu dnia około 8 tys. samochodów ciężarowych.

CNG Fuel zapewnia, że eksploatacja ciężarówek zasilanych Bio-CNG jest o 35-40 proc. tańsza od użytkowania pojazdów zasilanych dieslem. Na razie korzystanie z tego paliwa ma oznaczać zredukowanie emisji CO2 o około 85 proc., a już w przyszłym roku ma być całkowicie neutralne klimatycznie, dodatkowo ograniczając uwalnianie do atmosfery metanu.

REKLAMA

Brytyjska firma podkreśla, że biometan produkowany przy wykorzystaniu nawozów jest uznawany przez unijną dyrektywę o odnawialnych źródłach energii (RED II) jako paliwo negatywne pod względem emisji CO2, a Wielka Brytania ma przyjąć regulacje w tym obszarze zbieżne z prawem unijnym niezależnie od Brexitu.

Europejskim liderem w produkcji biometanu jest Francja. W 2020 r. powstało tam niemal 80 instalacji do produkcji zielonego gazu. Jest to m.in. uruchomiona ostatnio kosztem 11 mln euro przez inwestora Weltec instalacja do produkcji biometanu, która znajduje się w miejscowości Papillonnière w Normandii i która codziennie będzie przetwarzać około 200 ton substratu, wtłaczając do sieci gazowej w ciągu godziny 270 m2 biometanu.

Obecnie we Francji działa już ponad 200 biogazowni wytwarzających biometan, a operator systemu dystrybucyjnego GRDF, do którego sieci jest podłączonych 90 proc. tych instalacji, szacuje obecny francuski potencjał wytwarzania biometanu na 3,6 TWh rocznie.

W naszym kraju za produkcję biometanu chce się zabrać m.in. PGNiG i Orlen. Ten drugi koncern paliwowy informował ostatnio o zakupie uruchomionej w 2012 roku biogazowni o mocy 1,99 MW w Konopnicy, w gminie Rawa Mazowiecka, która do procesu fermentacji wykorzystuje głównie pozostałości z tłoczenia soków z jabłek, a w mniejszym stopniu też inne surowce, m.in. porzeczkę.

Aktualnie instalacja wykorzystywana jest do wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej na rynku lokalnym, jednak spółka Orlen Południe planuje jej przekształcenie w wytwórnię biometanu, który będzie dystrybuowany do odbiorców poprzez przyłączenie do sieci dystrybucyjnej. Celem jest rozbudowa zakładu w celu produkcji ok. 7 mln m3 biometanu rocznie, co ma nastąpić w roku 2022.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.