Cegielski sprzeda silniki do biogazowni

Cegielski sprzeda silniki do biogazowni
Bernd Schwabe in Hannover, wikimedia cc-by-3.0

Cegielski otrzymał pierwsze zamówienia na zestawy kogeneracyjne do biogazowni budowanych na terenie naszego kraju. {więcej}

Produkcją silników do biogazowni, jak również całych agregatów zaprojektowanych na potrzeby elektrowni generujących energię w skojarzeniu – zarówno cieplną jak i elektryczną – zajmuje się spółka zależna H.Cegielski – Fabryka Silników Agregatowych i Trakcyjnych (FSA).

REKLAMA

FSA produkuje silniki na licencji firm Wartsila i MAN, jednak w swojej ofercie posiada także silniki bazujące na konstrukcji własnej – w tym silnik A20G o mocy 495-660 kW, który przeznaczony jest specjalnie na potrzeby biogazowni. Niemniej jednak, firma jest w stanie dostarcyć dla kogeneracji także większe silniki.

REKLAMA

Na początku lutego H. Cegielski, który przechodzi gruntowną restrukturyzację, ogłosił przetarg na sprzedaż Fabryki Silników Agregatowych proponując cenę 88,35 mln zł. Na kupno FSA nie znalazł się jednak chętny.

Po nieudanym przetargu firma rozważa ponowienie próby lub połączenie FSA ze spółką główną. FSA zatrudnia 270 pracowników, a w 2009 roku firma zanotowała zysk netto na poziomie 9,5 mln zł przy obrotach w wysokości 115 mln zł.