CEZ buduje pierwszą biogazownię rolniczą

CEZ buduje pierwszą biogazownię rolniczą
biom.cz, wikimedia cc-by-2.0

Czeski potentat energetyczny inwestuje w energetykę odnawialną. Oprócz farm wiatrowych i fotowoltaicznych firma buduje także biogazownie. {więcej}

Pierwsza biogazownia CEZ powstała w Cicovie, w zachodzniej części Czech. Jej moc wynosi 526 kW, co pozwoli na zaspokojenie zapotrzebowania na energię dla ponad tysiąca gospodarstw domowych. Koszt inwestycji szacuje się na 70 mln koron, czyli ok. 11 mln zł.

REKLAMA

Biogazownia będzie wykorzystywać kiszonkę z kukurydzy i trawy, a także gnojowicę. Instalacja rozpocznie produkcję energii dopiero w czerwcu, co spowodowane jest problemami z uzyskaniem przyłączenia instalacji do sieci.

REKLAMA

CEZ to konglomerat składający się z 96 spółek. Rozwojem projektów związanych z energetyką odnawialną zajmuje się jedna z nich – CEZ Obnovitelne Zdoje. CEZ działa m.in. w Austrii, Niemczech, Rumunii, na Bałkanach, Turcji, a także w Polsce. Firma jest notowana na parkietach giełdowych w Pradze, we Frankfurice i w Warszawie.

CEZ buduje jedną z największych farm wiatrowych w Europie. Park wiatrowy Fantanele w Rumunii ma osiągnąć docelowo moc ponad 600 MW. Czesi inwestują także w fotowoltaikę. Do tej pory uruchomili już kilka farm solarnych m.in. w Sevetinie, gdzie energię produkuje aż 30 MW paneli słonecznych.