Nowe biogazownie rolnicze w Polsce

Nowe biogazownie rolnicze w Polsce
Biogazownia w Kostkowicach, Wolf System press

Ministerstwo Gospodarki przedstawiło dane na tamat budowy biogazowni w Polsce w 2010 roku. {więcej}

Wiceminister gospodarki, Joanna Strzelec-Łobodzińska, przedstawiając w Sejmie sytuację w zakresie rozwoju rynku biogazowni, poinformowała, że w ubiegłym roku w naszym kraju uruchomiono 10 nowych instalacji tego typu.

Wielkość oddanych do użytku biogazowni wynosi od 0,2 do 2 MW, a ich moc to w sumie 10 MW energii elektrycznej i 9 MW – termalnej.

REKLAMA
REKLAMA

W sumie, wg Strzelec-Łobodzińskiej, moc wszystkich działających w Polsce biogazowni wynosi już 80 MW, a w 2011 roku powinna przekroczyć 100 MW.

Przedstawicielka Ministerstwa Gospodarki dodała, że resort podtrzymuje cele programu budowy biogazowni w każdej gminie.

Do rozwoju biogazowni w Polsce przyczyniły się środki pochodzące z funduszy unijnych – zwłaszcza z Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”, z którego na ten cel przeznaczono w ubiegłym roku 68 mln zł. Fundusze te rozdysponowano pomiędzy pięciu beneficjentów.

Strzelec-Łobodzińska powiedziała także, iż wg resortu gospodarki udało się usunąć główne bariery w rozwoju rynku biogazowego w Polsce. Wiceminister gospodarki podkreśliła, że działalność biogazowni nie wymaga przyznawania koncesji, a do uruchomienia tego rodzaju instalacji wystarczy wpis do rejestru prowadzonego przez Urząd Regulacji Energetyki.