Polenergia Kulczyka buduje biogazownię o mocy 2,4 MW

Polenergia Kulczyka buduje biogazownię o mocy 2,4 MW
Wolf System press

Biogazownia rolnicza powstająca pod Wrocławiem będzie największą tego typu instalacją w naszym kraju.

Jak informuje cire.pl, warta 23 mln zł inwestycja jest już na półmetku, a rozruch technologiczny przewidziano na wrzesień tego roku. Uruchomiona zostanie wówczas instalacja o mocy 1 MW, a jeśli będzie działać prawidłowo, zostanie rozbudowana do mocy 2,4 MW.

Biogazownia powstaje w Żernikiach Wielkich, w pobliżu autostrady A4. Instalację ulokowano w bezpośrednim sąsiedztwie Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki Polskiego Instytutu Badawczego, skąd inwestor będzie pozyskiwał niezbędny do funkcjonowania biogazowni substrat. W Zakładzie produkuje się rocznie ok. 6-7 tys. gnojowicy i 5-6 tys. obornika.

REKLAMA
REKLAMA

Paliwem wykorzystywanym w biogazowni będzie przede wszystkim właśnie gnojowica i obornik, a także wysłodki buraczane i kiszonka z kukurydzy skupowane z okolicznych gospodarstw rolnych.

Wyprodukowana w biogazowni energia cieplna będzie przekazywana do Zakładu Zootechniki, a w przyszłości być może także do okolicznych domów. Wójt gminy Żórawina, w której powstaje inwestycja, liczy bowiem, że w niedalekiej przyszłości 2 tys. okolicznych gospodarstw domowych otrzyma dostęp do sieci ciepłowniczej.

Bezpośrednim inwestorem w Żernikach Wielkich jest firma Polskie Biogazownie Energy-Żórawina należąca do spółki Polenergii Biogaz, która z kolei należy do Kulczyk Investments. Polenergia do 2012 roku chce wybudować w naszym kraju w sumie 10 biogazowni rolniczych.