W Świdnicy rusza biogazownia rolnicza

W Świdnicy rusza biogazownia rolnicza
Agentur für Erneuerbare Energien e.V. 1

Dzisiaj oficjalnie pracę zainauguruje elektrownia biogazowa położona w świdnickiej podstrefie Wałbrzyskiej Strefy Ekonomicznej.

Inwestycja, którą zrealizował prywatny przedsiębiorca i właściciel 800-hektarowego gospodarstwa, Marek Baryłko, kosztowała 15 mln zł, z czego połowę środków pozyskano z funduszy unijnych.

– Zdarzało się, że z powodu zbyt wysokiej temperatury część plonów z mojego gospodarstwa psuła się i nie nadawała do sprzedaży. Teraz mogę je po prostu wykorzystać do produkcji energii – tłumaczy Gazecie Wyborczej Wrocław pomysłodawca projektu.

REKLAMA
REKLAMA

Do produkcji energii wykorzystywane będą plony z 450 hektarów. Baryłko zapowiada, że w tym celu będzie wykorzystywał nie tylko własną biomasę, ale będzie ją skupował też od okolicznych rolników, a także od miejskich służb zajmujących się utrzymaniem terenów zielonych.

Oprócz energii elektrycznej, bigazownia będzie generować także energię cieplną, która zasili systemy grzewcze 100 mieszkań w Świdnicy.

W świdnickiej biogazowni powstanie ponadto specjalna platforma, która umożliwi prezentowanie instalacji inwestorom, którzy są zainteresowani realizacją podobnych projektów.

Wykonaniem projektu biogazowni w Świdnicy zajęła się firma Eneco, mająca na koncie realizację wielu tego rodzaju instalacji za naszą zachodnią granicą. Firma specjalizuje się w budowie biogazowni o mocy 200 kW, 400 kW i 800 kW.