Elektrownia Opole spali więcej biomasy

Elektrownia Opole spali więcej biomasy
Kenneth Hynek, cc-by-2.0

Warta ponad 50 mln zł inwestycja w Opolu usprawni {więcej}spalanie biomasy w tamtejszej elektrowni.

Przedmiotem inwestycji jest budowa instalacji do bezpośredniego podawania biomasy do kotła. Koszt inwestycji, której zakończenie przewiduje się na listopad 2012 roku, to 53,4 mln zł. Przetarg na realizację zamówienia dla Elektrowni Opole, do którego zgłosiło się 11 firm, wygrało konsorcjum Mostostal Warszawa SA, Remak SA i Remak Rozruch SA.

REKLAMA

Inwestycja zakłada wykonanie m.in. węzłów rozładunkowych, magazynowania, węzłów pomiaru i transportu. W kotle Elektrowni Opole biomasa będzie współspalana z pyłem węglowym.

REKLAMA

– Instalacja bezpośredniego podawania biomasy do kotła umożliwi zwiększenie ilości wykorzystywanej biomasy, pozwoli na jej lepsze przygotowanie, tj. rozdrobnienie, zmielenie przed podaniem do kotła, a przede wszystkim zwiększy bezpieczeństwo pracy ludzi i urządzeń – Gazeta Wyborcza Opole cytuje Henryka Czecha z PGE Elektrowni Opole.

Współspalanie biomasy w Opolu rozpoczęto w 2004 roku, a w ubiegłym roku w kotłach opolskiej elektrowni wyprodukowano w ten sposób 145 GWh energii, wykorzystując 121 tys. ton biomasy, z czego 84 tys. ton stanowiła biomasa leśna.