Energa inwestuje w biogazownię na Podlasiu

Energa inwestuje w biogazownię na Podlasiu
Dirk Ingo Franke, wikimedia cc-by-3.0

Należąca do koncernu Energa spółka Energa-Bio kupiła udziały w firmie budującej biogazownię w Międzyrzecu Podlaskim. To już druga{więcej} inwestycja Energii na rynku biogazowni.

Biogazownia w Międzyrzecu Podlaskim, którą buduje firma Bio Power, ma zostać oddana do użytku do końca tego roku, a jej nominalna moc ma wynieść 1,2 MW energii elektrycznej.

REKLAMA

Wcześniej Energa-Bio kupiła udziały w firmie budującej biogazownię o mocy 1,72 MWe w Stargardzie Szczecińskim.

REKLAMA

Przemysław Goldman, prezes Energi-Bio, szacuje na łamach wnp.pl, że przeciętny koszt budowy biogazowni o mocy 1 MW to około 15 mln zł, z czego 2,5 mln zł to koszt samego zestawu kogeneracyjnego. Wg Goldmana, przy założeniu, że sprzedawany będzie nie tylko prąd, ale także produkowana w biogazowni energia cieplna, możliwy zwrot tego rodzaju inwestycji to ok. 5-6 lat przy żywotności biogazowni wynoszącej ok. 20 lat. Niemniej jednak, prezes Energi-Bio podkreśla, że kluczowe dla zyskowości bigazowni jest zapewnienie w długim okresie stabilnych dostaw substratu sprzedawanego po przewidywalnej cenie.

Goldman zapowiada kolejne inwestycje na rynku biogazowym – nie tylko w zakresie przejęć realizowanych projektów, ale także budowę biogazowni od podstaw. Zastrzega przy tym, że firma będzie patrzeć ostrożnie na projekty, które otrzymały dotacje unijne. – Tak konstruowane pomysły biznesowe to w gruncie rzeczy próby sprzedaży dotacji bez zainteresowania ze strony zbywającego tym, czy dana biogazownia faktycznie powstanie, czy nie. Sprzedający projekty czekające na dotacje próbują po prostu dyskontować spodziewane wpływy dotacyjne w cenie sprzedaży projektu. Przy czym są to próby sprzedaży wirtualnych pieniędzy, bo uruchomienie dotacji wymaga wkładu własnego i bankowego finansowania pomostowego, które jest spłacane z dotacji. Nie będziemy kupować projektów sprowadzających się do sprzedaży dotacji – mówi dla wnp.pl prezes Energi-Bio.