W Borzytuchomiu powstanie biogazownia?

W Borzytuchomiu powstanie biogazownia?
Agentur für Erneuerbare Energien e.V.

W pomorskiej gminie Borzytuchom ma powstać biogazownia rolnicza. O losie inwestycji wartej 20 mln zł przesądzi być może{więcej} lokalne referendum.

Elektrownię biogazową w Borzytuchomiu na terenie o powierzchni 3,5-4 hektarów chce wybudować spółka Joka.

REKLAMA

Jak informuje „Polska Dziennik Bałtycki”, za budową biogazowni są samorządowcy, ale inwestor musi przekonać do swojej inwestycji jeszcze lokalną społeczność i zapewnia, że biogazownia będzie oznaczać dla gminy rozwój. Wójt gminy Borzytuchom chce natomiast, aby o inwestycji zdecydowali mieszkańcy w referendum.

REKLAMA

– Chcemy wykorzystywać wyłącznie to co produkujemy, czyli sieczkę z kukurydzy, gnojowicę i obornik. Te trzy surowce są absolutnie nie uciążliwe, one są bardzo naturalne i jednocześnie powinny nam dawać określone produkty, którymi jesteśmy zainteresowani w sensie handlowym. Mam tu na myśli energię elektryczną, którą łatwo jest sprzedać i ciepło, które powstaje – Dziennik Bałtycki cytuje przedstawiciela inwestora, który do swojego projektu przekonywał podczas niedawnej sesji Rady Gminy Borzytuchom.

Spółka Joka nie zamierza poprzestać na biogazowni w gminie Borzytuchom, a w całym kraju planuje postawienie 20 tego rodzaju instalacji.