Które biogazownie dostaną dofinansowanie z Unii?

Które biogazownie dostaną dofinansowanie z Unii?
wfabry, flickr cc-by-2.0

Ministerstwo Gospodarki zakończyło konkurs 1/PO IiŚ/9.4/2009, w ramach któregu podpisało 24 umowy na dofinansowanie inwestycji w OZE, z których 3 dotyczą projektów biogazowych. {więcej}

Na liście beneficjentów konkursu na dofinansowanie odnawialnych źródeł energii 1/PO IiŚ/9.4/2009 przeważają firmy, które zamierzają budować farmy wiatrowe. Oprócz nich są trzy firmy, które pozyskane dofinansowanie wykorzstają na budowę elektrowni biogazowych.


Biogazownia w Szarleju

REKLAMA

Unijną dotację dostanie m.in. należąca do grupy kapitałowej Eteron spółka Biogazownia Szarlej, która w Szarleju zamierza wybudować dużą biogazownię o mocy 3,2 MW.

Biogazownia w Szarleju ma generować rocznie 24 GWh energii elektrycznej, a substraterm wykorzystywanym do jej produkcji będzie m.in. sieczka kukurydziana, wywar pogorzelniany, gnojowica, obornik i odchody drobiowe. Całkowity koszt budowy biogazowni w Szarleju szacuje się na 65 mln zł, z czego z Unii inwestor otrzyma 36,5 mln zł.

Czytaj więcej o budowie biogazowni w Szarleju na Gramwzielone.pl w artykule: W Szarleju powstanie największa biogazownia w Polsce.

 

REKLAMA

Biogazownia w Grzmiącej

Kolejnym projektem biogazowym, który otrzymał unijne dofinansowanie z działania 9.4 jest działająca już Biogazownia Grzmiąca o mocy 1,6 MW zlokalizowana w woj. zachodniopomorskim. Wybuduwała ją spółka Eko-Energia Grzmiąca, na co otrzymała z Unii 10,5 mln zł.

Czytaj więcej o biogazowni w Grzmiącej na Gramwzielone.pl w artykule: Biogazownia Grzmiąca już działa.

 

Biogazownia w Darżynie

Na liście projektów zakwalifikowanych przez resort gospodarki do otrzymania unijnej dotacji w ramach działania 9.4 jest też biogazownia w Darżynie, której budowę realizuje firma Nadmorskie Elektrownie Wiatrowe Darżyno. W tym wypadku kwota dotacji wyniosła 16 mln zł.

Czytaj więcej o biogazowni w Darżynie na Gramwzielone.pl w artykule: Dotacja z Unii na biogazownię w Darżynie.