Czy w Borzytuchomiu powstanie biogazownia?

Czy w Borzytuchomiu powstanie biogazownia?
Florian Gerlach, wikimedia cc-by-3.0

Prywatny inwestor przymierza się do budowy elektrowni biogazowej w leżącym w pobliżu Bytowa Borzytuchomiu.

Inwestor szacuje, że koszt realizacji projektu zamknie się w kwocie 12-20 mln zł. Tak duża rozbieżność zależy od ostatecznej wielkości biogazowni i rodzaju zastosowanej technologii. Przedsiębiorca jest skłonny pokryć do 100% kosztów inwestycji.

REKLAMA

Jak informuje Kurier Bytowski, właściciel firmy Joka z Tomaszowa Mazowieckiego w celu zabezpieczenia potencjalnych dostaw substratu rozmawiał już z rolnikami. Wstępnie wolę współpracy wyrazili właściciele terenów rolnych o powierzchni 630-650 hektarów, a docelowo może to być nawet 1000 hektarów. Oprócz biomasy zbieranej z okolicznych pól rolnicy zadekalrowali już także dostarczenie 25 ton obornika bydlęcego.

REKLAMA

Inwestor rozmawiał już o swoim projekcie z lokalnymi władzami i jest przekonany, że biogazownię w Borzytuchomiu uda się wybudować. Teraz jego inwestycja wymaga sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko oraz odbycia konsultacji społecznych, których wykonanie i zaakceptowanie powinno – jego zdaniem – zająć ok. 9 miesięcy. W elektrowni biogazowej pracę ma znaleźć ok. 10 osób.