Eksperymentalna biogazownia w Zwierzyńcu

Eksperymentalna biogazownia w Zwierzyńcu
Hochrichter, wikimedia cc-by-3.0

Biogazownię zamierza wybudować firma z Katowic, a w swój projekt chce zaangażować naukowców z uczelni wyższych, dzięki czemu przy jego realizacji znalazłyby zastosowanie innowacyjne, polskie technologie.{więcej}

Budowa biogazowni w zlokalizowanym w województwie lubelskim Zwierzyńcu umożliwi m.in. implementację rozwiązań zakładających produkcję biogazu z liści i traw, które opracowali naukowcy z Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej z Warszawy.

Aby jednak realizacja projektu „Wysokosprawna instalacja do wytwarzania i zagospodarowania biogazu na potrzeby badawcze” była możliwa, lokalne władze najpierw muszą zatwierdzić zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Miasto udostępniło już inwestorowi działkę, a przedstawiciele Gminy zapowiadają, że do projektu będą przekonywać mieszkańców.

REKLAMA
REKLAMA

Jan Skiba, burmistrz Zwierzyńca, liczy, że inwestycja przyciągnie do jego gminy naukowców i przedsiębiorców, a gdy się nie sprawdzi – instalacja zostanie zlikwidowana, a miasto odzyska przekazaną inwestrowi działkę.

Moc biogazowni ma wynieść 250 kW, a produkowana w niej energia cieplna i elektryczna ma zasilać pobliską oczyszczalnię ścieków, znacząco obniżając koszty jej funkcjonowania.

Szacuje się, że koszt projektu wyniesie 4,65 mln zł, a inwestor otrzymał już na ten cel dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu „IniTech”.