Blokada biogazowni na Opolszczyźnie

Blokada biogazowni na Opolszczyźnie
Zorg Biogas press

Firma Senergo chce wybudować na Opolszczyźnie biogazownię o mocy 2 MW. Przeciwko inwestycji protestuje jednak kilkuset mieszkańców. {więcej}

Biogazownia miałaby powstać na terenie Podstrefy Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice” w opolskich Tułowicach. Moc planowanej instalacji przewiduje się na 2 megawaty, a zapotrzebowanie na substrat tego rodzaju instalacji ma wynieść około 40 tys. ton rocznie. Inwestor chce w tym celu wykorzystać m.in. obornik, a także odpady z ferm drobiu i przemysłu cukierniczego.

REKLAMA

Biogazownię chce wybudować należąca do konsorcjum Energobiogaz firma Senergo, która w naszym kraju jest już w trakcie realizacji kilku podobnych projektow.

REKLAMA

Jak informują miejscowe media, inwestor złożył już do gminy wniosek o wydanie decyzji środowiskowej. Lokalne władze swoją decyzję w tym zakresie uzależniają jednak od opinii Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Władze gminy szacują, że decyzje w sprawie pozwolenia środowiskowego powinny zapaść na początku tego roku, a przy jej podejmowaniu pod uwagę wezmą także zdanie lokalnej społeczności, która zdecydowanie przeciwstawia się inwestycji.