22 mikrobiogazownie w kujawsko-pomorskim?

22 mikrobiogazownie w kujawsko-pomorskim?
Agentur für Erneuerbare Energien e.V. 1

W ramach konkursu na dofinansowanie budowy mikrobiogazowni rolniczych organizowanego przez ARiMR rolnicy z województwa kujawsko-pomorskiego złożyli 22 wnioski.

Nabór wniosków na dotacje na budowę biogazowni rolniczych Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) przeprowadziła pod koniec ubiegłego roku w ramach przedsięwzięcia pt. „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

W konkursie ARiMR można otrzymać dofinansowanie w wysokości do 500 tys. zł, a maksymalna wartość inwestycji może wynosić do 1 mln zł. Ustalenie takich kryteriów oznacza, że dofinansowane będą mogły być projekty mniejszych biogazowni, o mocy około 100 kW – koszt budowy tego rodzaju biogazowni wynosi bowiem około 1 mln zł.

REKLAMA
REKLAMA

Budowa biogazowni o mocy do 100 kW może być bardzo opłacalna biorąc pod uwagę założenia nowej ustawy o OZE, która znacząco zwiększy wartość zielonych certyfikatów przyznawanych za energię produkowaną w tego rodzaju instalacjach.

Jak informuje ARiMR, w konkursie dot. biogazowni rolniczych wpłynęło 117 wniosków. Większość z nich złożyli mieszkańcy woj. wielkopolskiego, lubelskiego i kuajwsko-pomorskiego. Jak podał PAP, z woj. kuajwsko-pomorskiego o dofinansowanie w ARiMR ubiega się 22 inwestorów – z czego sześciu z gminy Rypin.

Obecnie ARiMR sprawdza złożone aplikacje, a piersze decyzje o przyznaniu dotacji mają zapaść w marcu. Czytaj o konkursach na dotacje do budowy biogazowni w 2012 roku na Gramwzielone.pl w artykule: Dotacje na biogazownie rolnicze w 2012 roku