Zielona kopalnia biomasy

Zielona kopalnia biomasy
annia316, flickr cc-by-2.0

Tauron rozważa realizację koncepcji tzw. zielonej kopalni, czyli rozwijania własnych zasobów biomasy, która będzie spalana w należących do niego elektrowniach i elektrociepłowniach.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, plantacje biomasy energetycznej Tauronu miałyby powstać w województwach małopolskim i podkarpackim.

REKLAMA

Jak poinformował Stanisław Tokarski, prezes spółki Tauron Wytwarzanie, pomysł budowy tzw. zielonej kopalni to efekt dotychczasowych doświadczeń Tauronu w pozyskiwaniu biomasy i problemów z utrzymaniem jej dostaw. Dlatego spółka chce się uniezależnić od zewnętrznych dostawców.

REKLAMA

Biomasa produkowana w zielonych kopalaniach może być spalana m.in. w nowym kotle Elektrowni Jaworzno III, na którego budowę Tauron otrzymał właśnie dotację z Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”.

Kocioł biomasowy w Elektrowni Jaworzno III ma spalać w ciągu godziny nawet do 50 ton biomasy. Całkowity koszt budowy całego bloku szacuje się na 420 mln zł, z czego dotacja z PO „Infrastruktura i Środowisko” pokryje 40 mln zł.