Zjednoczona Lewica wzywa do wsparcia biogazowni

Zjednoczona Lewica wzywa do wsparcia biogazowni
Foto. Polskie Stowarzyszenie Producentów Biogazu

Podczas konferencji zorganizowanej wczoraj w Sejmie przedstawiciele Zjednoczonej Lewicy wezwali do przyjęcia regulacji, które przyczynią się do rozwoju polskiego sektora biogazowego, zwracając uwagę na problemy finansowe właścicieli biogazowni rolniczych.

Poseł SLD Cezary Olejniczak zwrócił uwagę na brak strategii rządu i koalicji rządzącej w zakresie wsparcia biogazowni. Przypomniał, że zgodnie z przyjętym kilka lat temu przez rząd planem rozwoju sektora biogazowego, biogazownia rolnicza miała powstać w każdej gminie. Tymczasem – jak zauważył poseł SDL – w Polsce działa obecnie niewiele ponad 50 biogazowni, podczas gdy wszystkich gmin jest około 2 tysięcy.

Cezary Olejniczak odniósł się jednocześnie do przygotowanego przez PSL i procedowanego w Sejmie projektu nowelizacji ustawy o OZE, którego celem jest zwiększenie wartości zielonych certyfikatów sprzedawanych przez właścicieli biogazowni. Ma to prowadzić do zwiększenia ich przychodów i poprawy złej kondycji finansowej spowodowanej przez duży spadek cen certyfikatów.

REKLAMA

– Śmiem twierdzić, że nie ma już w tej kadencji Sejmu woli, aby pomóc biogazowniom – komentował wczoraj w Sejmie poseł Olejniczak. Wyrażał przy tym nadzieję, że przepisy przyjazne energetyce odnawialnej i prosumenckiej uda się wprowadzić w przyszłej kadencji Sejmu.

Poseł SLD podkreślał, że jego zdaniem „rząd PO-PSL nie ma wizji jak rozwijać polską energetykę” i zastrzegł, że będzie się domagać zaprezentowania dokumentu Polityka Energetyczna Polski do 2050 r., nad którym pracuje Ministerstwo Gospodarki, jeszcze w tej kadencji Sejmu.

REKLAMA

Biorąca udział we wczorajszej konferencji Ewa Sufin-Jacquemart z Partii Zielonych oceniła, że polski rząd nie ma wizji wspierania energetyki odnawialnej i że wspiera OZE wyłącznie pod presją Unii Europejskiej.

Jak argumentowała przedstawicielka Partii Zielonych, biogazownie to element wspólnot energetycznych, bezpieczeństwa energetycznego oraz autonomii gmin i społeczności lokalnych – i dlatego jej zdaniem biogazowniom potrzebne jest wsparcie rządu. Wskazała, że biogazownie wpisują się w tworzenie zamkniętego cyklu lokalnych gospodarek i dlatego powinny powstawać w każdej gminie.  

Izabela Zygmunt z Partii Zielonych podkreśliła natomiast sprzeciw wobec inwestycji w kolejne kopalnie odkrywkowe, oceniając, że  inwestowanie w kopalnie to „inwestowanie w branżę bez przyszłości”. Wezwała jednocześnie do tworzenia zielonych miejsc pracy w regionach, które są teraz gospodarczo zależne od węgla.

Więcej o ostatnich pracach nad nowelizacją ustawy o OZE, która ma na celu poprawienie finansowej kondycji biogazowni rolniczych, w artykule: MG za zwiększeniem obowiązku zakupu zielonych certyfikatów

gramwzielone.pl