REKLAMA
 
REKLAMA

Nowa biogazownia rolnicza w Wielkopolsce

Nowa biogazownia rolnicza w Wielkopolsce
fot. WPIP Green Energy

Substraty pochodzące od lokalnych dostawców posłużą do produkcji energii w Iłówcu Wielkim w powiecie śremskim. Nowa biogazownia konkretnie wykorzystywać będzie kiszonkę z kukurydzy i gnojowicę.

W Iłówcu Wielkim w Wielkopolsce została uruchomiona  biogazownia rolnicza o mocy 499 kW. Inwestorem jest poznańska spółka WPIP Green Energy.

Biogazownia powstała na działce o powierzchni 2,3 ha. Jak wyjaśnia WPIP Green Energy, proces generowania energii polega na wytworzeniu biogazu w procesie fermentacji mezofilnej związków organicznych. Następnie wytworzony biogaz, którego głównym składnikiem jest metan, jest spalany w jednostkach kogeneracyjnych produkujących prąd. W ciągu roku do sieci będzie trafiało z obiektu około 4 tys. MWh energii elektrycznej.

REKLAMA

Generalnym wykonawcą robót i dostawcą technologii jest firma agriKomp Polska.

Biogazownie w strategii WPIP

– Biogazownie powinny odgrywać w przyszłości istotną rolę dla zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa dostaw energii oraz stać się ważnym elementem transformacji energetycznej, nie tylko w Polsce, ale także całej Europie – mówi Dariusz Stasik, prezes zarządu WPIP, większościowego udziałowca spółki WPIP Green Energy.

Inwestycja w Iłówcu Wielkim to pierwsza z kilku planowanych zielonych inwestycji, która wraz z realizowanymi przez nas instalacjami fotowoltaicznymi doskonale wpisuje się w strategię WPIP Green Energy, zmierzającą do redukcji emisji gazów cieplarnianych i optymalizacji kosztów pozyskania energii, co jest jednym z priorytetowych celów Unii Europejskiej – dodaje Stasik.

Substrat od lokalnych dostawców

Do produkcji energii biogazownia wykorzystuje obecnie kiszonkę z kukurydzy oraz gnojowicę świńską i bydlęcą.

REKLAMA

Substrat pochodzi od okolicznych dostawców – podkreśla Wojciech Nawrocki, wiceprezes zarządu WPIP Green Energy. – W niedalekiej przyszłości, po uzyskaniu decyzji na przetwarzanie odpadów, będziemy rozszerzali miks substratowy o odpady warzywno-owocowe i inne surowce pochodzące z przemysłu rolno-spożywczego.

Łączny koszt inwestycji wyniósł ponad 13 mln zł netto, z czego 8,9 mln zł pokryło dofinansowania ze środków unijnych.

Potrzebne inwestycje biogazowe

Według ekspertów branżowych w niedalekiej przyszłości biometan może stać się najważniejszą część polskiego miksu OZE. Według wyliczeń mógłby pokryć nawet ponad 50 proc. krajowego zapotrzebowania na gaz ziemny. W ostatnim czasie Polska Spółka Gazownictwa informowała, że jej infrastruktura jest gotowa do transportu biometanu.

Do spółki miało wpłynąć jak dotąd około 150 wniosków o przyłączenie do sieci przesyłowej podmiotów chcących produkować biogaz i biometan.

Miesiąc temu nową biogazownię, tym razem na wschodzie Polski, uruchomił Green Genius, międzynarodowy deweloper OZE. To pierwsza tego typu instalacja spółki w naszym kraju. Biogazownia o mocy prawie 1 MW działa w Turowcu, w gminie Wojsławice. Do produkcji biogazu wykorzystuje głównie kiszonkę z kukurydzy i resztki z produkcji przemysłu spożywczego.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA